ZAMONAVIY DARSLIKLARNI O'QITISH METODIKASI YUZASIDAN SEMINAR O'TKAZILMOQDA
Zamonaviy darsliklarni o'qitish metodikasi yuzasidan seminar O'TKAZILMOQDA2022 yilning 13-14 yanvar kunlari Toshkent viloyati, Bo'stonliq tumanidagi "yoshlar oromgohi"da o'qituvchilar uchun o'quv-seminari tashkil etildi.
Xalq ta'limi vaziri Baxtiyor Saidov Milliy o'quv dasturi asosida tayyorlangan darsliklarni tajriba sinovdan o'tkazish hamda o'tgan yili 1-2 - sinflar uchun yaratilgan yangi darsliklarni o'qitish metodikasi yuzasidan mahorat darslarida ishtirok etish uchun respublikamizning barcha hududlaridan poytaxtga kelgan o'qituvchilar bilan uchrashdi.
"Kelasi 30 yildan keyin O'zbekiston qanday bo'lishi bizni qo'limizda. Hozir 1-sinfga qadam qo'ygan o'quvchi 11-sinfni bitirganida bozor iqtisodiyoti uchun qanday kadr bo'lib etishishini belgilovchi poydevorni bugun biz va siz o'qituvchilar quramiz. Vatan kelajagini 11 yillik ta'lim belgilaydi",- deya ta'kidladi vazir.
Uchrashuvda ta'lim tizimi oldida turgan dolzarb vazifalar, rejalar haqida suhbatlashildi. Bir oy davomida 62 ta maktabga tashrif buyurib, jarayonlarni kuzatgan vazir o'z xulosalari haqida o'rtoqlashar ekan: "o'qituvchilar o'quvchilarga faqat til o'rgatishi kerak emas, ularni kasbga yo'naltirishi kerak",- deya ta'kidladi.
Milliy o'quv dasturi asosida joriy yil uchun 3-sinf darsliklari yaratildi. Endilikda Milliy o'quv dasturi hamda shu asosda tayyorlangan darsliklarni tajriba sinovdan o'tkazishga trenerlarni tayyorlash hamda 2021-2022 o'quv yilida 1-2-sinflar uchun yaratilgan yangi darsliklarni o'qitish metodikasi yuzasidan master-klasslar tashkil etish maqsadida Xalq ta'limi vazirligi huzuridagi Respublika ta'lim markazi tomonidan 2022 yilning 13-14 yanvar kunlari Toshkent viloyatining Bo'stonliq tumani,"yoshlar Ittifoqi" dam olish maskanida o'qituvchilar uchun o'quv-seminar o'tkazilmoqda.
Joriy yil 14 ta tayanch maktabda Milliy o'quv dasturi asosida yaratilgan 3-sinf darsliklari 3-4-chorakdan boshlab aprobasiyadan o'tkaziladi. 3 kunlik o'quv seminari davomida Toshkent shahri va viloyatining o'qituvchilari mazkur yangi darslikni aprobasiyadan o'tkazish bo'yicha tayyorlanadi.
Shuningdek, Respublikamizning barcha hududlaridan kelgan 85 nafar o'qituvchi, 110 nafar metodist hamda 5 nafar ilmiy xodimlar o'tgan yilda milliy o'quv dasturi asosida yaratilgan 1-2-sinflarning zamonaviy darsliklari metodikasi bo'yicha mualliflar jamoasi hamda ilg'or amaliyotchi o'qituvchilar tomonidan mahorat darsini oladi.
Mazkur seminar darsliklarni yaratish jarayonida o'qituvchilarning bevosita ishtirokini ta'minlash hamda o'qituvchilarni darsliklardagi o'zgarishlar bilan tanishtirish va fikr-mulohazalarini to'plash uchun ham maydon yaratayotgani bilan ham ahamiyatlidir.
Ma'lumki, Xalq ta'limi vazirligi tomonidan mahalliy olimlar va UNICEF xalqaro ekspertlari bilan birgalikda Milliy o'quv dasturini yaratish ishlari yakuniga etkazildi. Milliy o'quv dasturi loyihasini tayyorlashda 246 nafar milliy ekspertlar, jumladan 119 nafar maktab o'qituvchilari, Oliy ta'limdan 105 nafar professor-o'qituvchilar, 22 nafar fan metodistlari, shuningdek UNICEF va USAID xalqaro tashkilotlari orqali jalb qilingan 16 nafar xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
Milliy o'quv dasturida o'quvchilarning bilim va ko'nikmalarini baholashning xalqaro tadqiqotlari (PISA, PIRLS, TIMMS)ga mos mavzular hamda yangicha ta'lim yondashuvlari (STEM, hamkorlikda o'rganish, loyihalar asosida o'qitish) kabi zamonaviy mavzular va yondashuvlar o'rin olgan. Ilk bor 1-6-sinflarda o'qitiladigan 5 ta fanning integrasiyalashuvi natijasida "tabiiy fan" kiritildi. Aytish joiz, ushbu fan dasturi Xelsinki universiteti professori Yari Lavonen ishtirokida xalqaro talablarga moslashtirildi.
Milliy o'quv dasturini amaliyotga joriy etish maqsadida 2021-2022 o'quv yili uchun barcha fanlar bo'yicha o'tgan davr mobaynida tanlov asosida saralab olingan 154 nafar mualliflar ishtirokida 1-2-sinflar uchun jami 326 nomdagi darsliklar, ularga qo'shimcha ravishda o'qituvchilar uchun metodik qo'llanmalar, o'quv daftarlari va multimedia ilovalari yaratildi. Geymifikasiya metodi asosida o'quvchilarga o'yinlar orqali dars berishga mo'ljallangan multimedia ilovalari ishlab chiqilmoqda. Darsliklar uchun multimedia ilovasida ilk marotaba "augemented reality" — kengaytirilgan borliq texnologiyasidan foydalanilmoqda.
Bu jarayonlarga 46 nafar professor, 101 nafar amaliyotchi o'qituvchilar, 7 nafar fan metodistlari jalb qilindi. Ularning o'rtacha yoshi 40-45 yoshni tashkil qiladi. Ta'lim mazmunida olib borilayotgan oqilona islohotlar natijasida mamlakatimizda yosh olimlar, tajribali o'qituvchilardan iborat mualliflar maktabi shakllandi. Darsliklarni yaratishda olimlar bilan birgalikda amaliyotchi o'qituvchilarning teng ishtiroki Milliy o'quv dasturida belgilangan maqsadlarning darsliklarda aks etishiga xizmat qildi.
Ilk marotaba darsliklar har bir sinf bitiruvchisi ega bo'lishi kerak bo'lgan standart — malaka talablari hamda ularni shakllantirish uchun zarur o'quv dasturi asosida yozilmoqda. Darslik bilan birga o'qituvchi kitobi hamda boshlang'ich sinflarda mashq daftari hamda multimedia ilovasi tayyorlandi.

On January 13-14, 2022, a training seminar for teachers was organized at the "Youth Camp" in Bostanlyk district, Tashkent region.
The Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov met with teachers from all over the country who came to the capital to test the textbooks prepared on the basis of the National Curriculum and to participate in master classes on the methods of teaching new textbooks created for grades 1-2 last year.
“It is up to us what Uzbekistan will look like in the next 30 years. Today, we and you, the teachers, are laying the foundation for what a student who has just entered 1st grade will become as a cadre for a market economy when he or she graduates from 11th grade. The future of the country is determined by 11 years of education, ”said the Minister.
At the meeting, the sides discussed current issues and plans facing the education system. Visiting 62 schools over the course of a month, the minister, who oversaw the process, shared his findings: “Teachers should not only teach students the language, they should direct them to the profession,” he said.
Based on the national curriculum, 3rd grade textbooks have been created for this year. Now the Republican Education Center under the Ministry of Public Education in order to prepare trainers for the experimental testing of the National Curriculum and textbooks prepared on this basis, as well as to organize master classes on teaching new textbooks for grades 1-2 in 2021-2022. A training seminar for teachers is being held on January 14 at the Youth Union recreation center in Bostanlyk district of Tashkent region.
This year, 3rd grade textbooks created on the basis of the National Curriculum will be tested in 14 basic schools from the 3-4th quarter. During the 3-day training seminar, teachers of Tashkent city and region will be trained to approve this new textbook.
In addition, 85 teachers, 110 methodologists and 5 researchers from all regions of the country will receive master classes on the methodology of modern textbooks for grades 1-2, created last year on the basis of the national curriculum, by a team of authors and advanced teachers.
This workshop is also important as it provides a direct involvement of teachers in the process of creating textbooks, as well as a platform for teachers to get acquainted with changes in textbooks and gather feedback.
It is known that the Ministry of Public Education, together with local scientists and UNICEF international experts, has completed the development of the National Curriculum. The draft national curriculum was developed by 246 national experts, including 119 school teachers, 105 professors from higher education, 22 science methodologists, as well as 16 international experts involved through UNICEF and USAID.
The national curriculum includes topics relevant to international research (PISA, PIRLS, TIMMS) to assess students' knowledge and skills, as well as modern topics and approaches such as new educational approaches (STEM, collaborative learning, project-based learning). For the first time, "Natural Science" was introduced as a result of the integration of 5 subjects taught in grades 1-6. It should be noted that this science program was adapted to international requirements with the participation of Professor of the University of Helsinki Jari Lavonen.
In order to implement the national curriculum for the 2021-2022 academic year, a total of 326 textbooks for grades 1-2 with the participation of 154 authors selected on a competitive basis in all disciplines, as well as methodological manuals for teachers, textbooks and multimedia applications have been created. Multimedia applications are being developed to teach students through games based on the gameplay method. For the first time, a multimedia application for textbooks uses augemented reality technology.
46 professors, 101 practical teachers, 7 science methodologists were involved in these processes. Their average age is 40-45 years. As a result of rational reforms in the field of education, a school of authors consisting of young scientists and experienced teachers has been formed in our country. The equal participation of teachers and practitioners in the creation of textbooks helped to reflect in the textbooks the goals set out in the National Curriculum.
For the first time, textbooks are written on the basis of the standard-qualification requirements that every class graduate should have and the curriculum necessary for their formation. Along with the textbook, a teacher's book and an exercise book and a multimedia application for primary school were prepared.