ATTESTATSIYADA ISHTIROK ETGAN PEDAGOGLAR DIQQATIGA!
Ayni kunlarda attestatsiyadan o‘ta olmagan ayrim pedagoglar tomonidan ijtimoiy tarmoqlar orqali hamkasblari o‘rtasida yuqori turuvchi tashkilotlarga ko‘proq ariza berilsa, deputatlarga, jurnalist va blogerlar murojaat qilinsa, ijtimoiy tarmoqlarda ko‘proq eʼtirozlar bildirilsa, natijalar bekor bo‘lib, ball qo‘shib berilishi yoki qayta imtihon o‘tkazilishi mumkin deya xato targ‘ibotlar olib borilmoqda.
Mazkur masala yuzasidan Taʼlim inspeksiyasi quyidagilarni maʼlum qiladi:
Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 19 sentyabrdagi 572-sonli qarori bilan tasdiqlangan pedagog kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizomda attestatsiya jarayonlari uchun apellyatsiya tartibi belgilangan.
Shuningdek, test natijasidan norozi bo‘lgan pedagoglar testni yakunlagan zahoti maxsus blankni to‘ldirib, aynan qaysi savollarga eʼtirozi borligini yozishlari yoki veb-sayt orqali. murojaat yuborishlari, shuningdek, dushanbadan juma kuniga qadar soat 09.00dan 18.00ga qadar +998 71 231-07-53 (ichki raqam 1038 yoki 1011) raqamiga murojaat qilishlari mumkin.
Unga ko‘ra, eʼtiroz bildirgan har bir pedagogning savollar varaqasida testlar ushbu fan bo‘yicha mustaqil ekspertlar tomonidan o‘rganib chiqilib xulosa beriladi va navbatma-navbat javob qaytariladi.
Biz eʼtirozlar bo‘yicha ustozlarni tinglashga, muloqot qilishga va testlarda yo‘l qo‘yilgan xatolarni ko‘rsatib berishga tayyor ekanligimizni maʼlum qilamiz.
Eslatib o‘tamiz, navbatdan tashqari attestatsiyada ishtirok etgan pedagoglarga jarayon natijalari bo‘yicha salbiy qaror qabul qilinmaydi. Shuningdek, mazkur pedagoglar kuz oylarida o‘tkaziladigan sinovlarda ishtirok etishlari mumkin.

TO THE ATTENTION OF TEACHERS WHO PARTICIPATED IN THE CERTIFICATION!
These days, some teachers who have not passed the attestation make false propaganda that if more applications are submitted to higher organizations among colleagues through social networks, MPs, journalists and bloggers are addressed, more objections are expressed on social networks, the results can be annulled, scores added or re-examined being carried out.
In this regard, the Education Inspectorate reports:
The Regulation on the procedure for attestation of teachers, approved by the Cabinet of Ministers on September 19, 2021 No. 572, establishes the procedure for appeal for the attestation process.
Teachers who are dissatisfied with the results of the test should fill out a special form as soon as the test is completed, write down exactly what questions they have objections or send via the website, as well as Monday to Friday from 09.00 to 18.00 +998 71 231-07-53 (internal number 1038 or 1011).
According to him, in the questionnaire of each teacher who objected, the tests will be reviewed by independent experts on the subject, and the answer will be given in turn.
We are willing to listen to teachers on objections, communicate, and point out errors made in tests.
It should be noted that teachers who participated in the extraordinary certification will not be given a negative decision on the results of the process. These educators can also take part in tests in the fall.