QORAQALPOG‘ISTONDA O‘QUV YILI YAKUNLARI TANQIDIY MUHOKAMA ETILDI
Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov bugun Qoraqalpog‘iston Respublikasi xalq taʼlimi vazirligi hamda tuman va shahar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlari bilan uchrashib, o‘quv yili yakunlari bo‘yicha mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, yozgi taʼtilni mazmunli o‘tkazish, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik jarayonlarini tashkil etishda amalga oshiriladigan vazifalar tanqidiy muhokama qilindi.
“Shu o‘quv yilining o‘zida bir necha marotaba Qoraqalpog‘istonda bo‘ldik, afsuski, joylarda tuman mudirlari, maktab rahbarlarining dunyoqarashi o‘zgarmayotganligini ko‘ryapmiz”, — deya taʼkidladi vazir.
photo2022-06-1418-01-24-kopia.jpg
Mamlakat taraqqiyoti, ertangi kelajak barchamizning, shu jumladan pedagoglar qo‘lida ekanligi, o‘quvchilarning taqdiriga biz masʼul ekanligimizni yana bir bor eslatib o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuvda Qoraqalpog‘istonda taʼlim sifatini oshirish, maktabda ijtimoiy-maʼnaviy muhitni yaxshilash, o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish, har tomonlama maʼnaviy yetuk, mustaqil dunyoqarashga ega bo‘lgan, maktabda olgan bilimlarini hayotda qo‘llay oladigan bitiruvchilarni tarbiyalashda pedagoglarning masʼuliyati tushuntirib berildi.
“Qoraqalpog‘istonda faoliyat olib borayotgan ishlab chiqarish, qurilish va boshqa sohalarga yangi zamonaviy nano texnologiyalarni joriy etadigan yosh mutaxassislarni tayyorlash maqsadida o‘quvchilarni maktabdan kasb-hunarga yo‘naltirishimiz zarur”—deya taʼkidlandi uchrashuv chog‘ida.
Joriy yilning 11 may kuni qabul qilingan 2022-2026 yillarda xalq taʼlimi sohasini rivojlantirish bo‘yicha Milliy dastur va uning ijrosiga qaratilgan Farmon va Qarorning mazmun-mohiyati, unda belgilangan vazifalar haqida atroflicha maʼlumot berildi.
photo2022-06-1418-01-21-kopia.jpg
Taʼlim muassasalaridagi muammolarni hal etishga qaratilgan hududiy dasturlar ijrosini o‘z vaqtida taʼminlash, tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlari bilan birgalikda maktablarda o‘quvchilar uchun munosib sharoitlarni yaratish, mahalliy hokimliklar moddiy-texnik bazasini, xalq taʼlimi bo‘limlari esa maktabdagi mazmun, yaʼni sifatli taʼlimni taʼminlab berishi zarurligi tushuntirildi.
Uchrashuv yakunida sohadagi islohotlarni amalga oshirishda pedagoglardan tortib, maktab direktori, tuman xalq taʼlimi bo‘limi va viloyat boshqarmasi xodimlarining birgalikda jamoa bo‘lib ishni tashkil etish bo‘yicha shaxsiy javobgarligi belgilab berildi.

Today, Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov met with the heads of the Ministry of Public Education of the Republic of Karakalpakstan and district and city departments of public education.
"We have visited Karakalpakstan several times this school year, but, unfortunately, we see that the worldview of district principals and school leaders is not changing," said the Minister.
The development of the country has once again reminded us that the future is in the hands of all of us, including educators, and that we are responsible for the fate of our students.
The meeting also explained the responsibility of teachers to improve the quality of education in Karakalpakstan, to improve the socio-spiritual environment at school, to direct students to the profession, to bring up graduates who have a comprehensive spiritual maturity, independent outlook and can apply their knowledge in school.
photo2022-06-1418-01-27-kopia.jpg
"In order to train young professionals who will introduce new modern nanotechnologies in production, construction and other fields in Karakalpakstan, we need to direct students from school to the profession," - said during the meeting.
The content and essence of the National Program for the Development of Public Education for 2022-2026 and the Decree and Resolution aimed at its implementation, adopted on 11 May this year, provided detailed information on the tasks set out in it.
It was explained that timely implementation of regional programs aimed at solving problems in educational institutions, the creation of favorable conditions for students in schools together with district and city governors, heads of sectors, the material and technical base of local governments, and public education departments provide school content, ie quality education.
photo2022-06-1418-02-25-kopia.jpg
At the end of the meeting, the personal responsibility of the teachers, the school principal, the district department of public education and the regional administration for the organization of joint work in the implementation of reforms in the field was determined.