Bugun Xalq taʼlimi vazirligida xalqaro auditorlik konsalting kompaniyasi KPMG ekspertlari bilan hamkorlikda BMT Taraqqiyot Dasturining "O‘zbekistonda samarali, hisob beruvchi va shaffof boshqaruv institutlari orqali korrupsiyaga qarshi kurashish" loyihasi bo‘yicha o‘quv-seminari o‘tkazildi.
131415.jpg
Seminarda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini joriy etish loyihasining barcha bosqichlari ko‘rib chiqildi.
Jumladan, "O‘zbekistonda samarali, hisob beruvchi va shaffof boshqaruv institutlari orqali korrupsiyaga qarshi kurashish" loyihasining asosiy maqsadi yurtimizning yetakchi davlat organlarida xalqaro standartlarga muvofiq korrupsiyaga qarshi komplayens tizimlarini tashkil etish va joriy qilishdan iborat ekanligi bo‘yicha to‘liq maʼlumot berildi.
131615.jpg
Shuningdek, loyiha doirasida ishlab chiqilgan idoraviy korrupsiyaga qarshi hujjatlarning asosiy qoidalari yuzasidan fikrlar bildirildi. Mutaxassislar tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, odob-axloq qoidalari va manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qoidalar muhokama qilindi.
17181914.jpg
Seminar doirasida ishtirokchilar fikrlari tinglanib, vazirlikda tashkil etilgan korrupsiyaga qarshi tizim nima uchun zarurligi, uning elementlari, mohiyati va vakolatlari, korrupsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi, shuningdek, vazirlikning korrupsiyaga qarshi tartib-qoidalari, huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi murojaatlarni qabul qilish uchun aloqa kanallari, barcha majburiyatlar yuzasidan savol-javob o‘tkazildi.
141512.jpg
O‘quv-seminari yakunida KPMG mutaxassislari korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib o‘tdi.

Today, the Ministry of Public Education in cooperation with the experts of the international audit consulting company KPMG held a training seminar on the UNDP project "Fighting corruption in Uzbekistan through effective, accountable and transparent governance institutions."
The seminar covered all stages of the project to introduce an anti-corruption system.
In particular, the main goal of the project "Fighting corruption in Uzbekistan through effective, accountable and transparent governance institutions" is the establishment and implementation of anti-corruption compliance systems in leading government agencies in accordance with international standards.
They also commented on the main provisions of the departmental anti-corruption documents developed within the project. Experts discussed anti-corruption policies, ethics and conflict of interest rules.
During the seminar, participants were asked questions about the need for an anti-corruption system in the ministry, its elements, essence and powers, the Anti-Corruption Department, as well as anti-corruption procedures of the ministry, communication channels for complaints, all obligations. -answer was conducted.
At the end of the training seminar, KPMG experts gave their recommendations on combating corruption.