XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI OʻQITUVCHILARDAN DARS SIFATIDAN BOSHQA HUJJATLARNI TALAB ETISH TAʼQIQLANGANLIGI HAQIDA QATʼIY OGOHLANTIRADI!
15-dekabr 2021-yil
Soʻnggi kunlarda oʻqituvchilardan joylarda tekshiruvlar avj olgani, xususan turli hujjatlar taqdim etish talab etilayotgani yuzasidan turli murojaatlar kelib tushmoqda.
Murojaatlarni oʻrganib chiqib Xalq taʼlimi vazirligi maktablarda tekshiruvlar amalga oshirish boʻyicha hech qanday koʻrsatma berilmaganini maʼlum qiladi. Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan hududiy xalq taʼlimi boshqarmalariga umumtaʼlim muassasalaridagi mavjud holat va muammolarni oʻrganib, ularni bartaraf etish uchun maktab jamoasiga yordam berish topshirilgan.
Vazirlik umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari boʻyicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi toʻgʻrisidagi yoʻriqnoma»ga muvofiq (Adliya vazirligidan 2020-yil 29-iyunda 3058-I raqam bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan) oʻqituvchilar tomonidan yuritiladigan hujjatlar soni bittagacha (faqat sinf jurnali (jumladan, elektron ravishda kundalik.com tizimi orqali) qisqartirilganini eslatib oʻtadi.
Shu bois maktabda oʻqituvchilardan faqat sinf jurnali(elektron kundalik joriy etilgan maktablarda elektron shaklda)dan boshqa hujjatlarni talab etish qatʼiyan maʼn etilishi haqida qatʼiy ogohlantiradi.
Shu oʻrinda taʼlim muassasasi pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki oʻz xizmat vazifalarini bajarishiga toʻsqinlik qilish Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksining 197-5-moddasi, shuningdek mansab vakolatini suiisteʼmol qilish Oʻzbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksining 205-moddasiga muvofiq javobgarlikka tortilishini eslatib oʻtamiz.
Hurmatli oʻqituvchilar!
Agarda sizda yuqorida keltirilgan noqonuniy hujjat talab qilish holatlari uchrayotgan boʻlsa hudud va maktabingiz toʻgʻrisidagi aniq maʼlumotlar bilan vazirlikning 71 202 09 09 Ishonch telefon raqamlariga murojaat qilishingizni soʻraymiz.

In recent days, there have been various complaints from teachers about the increase in field inspections, in particular, the need to provide various documents.
After reviewing the appeals, the Ministry of Public Education states that no instructions have been issued to conduct inspections in schools. The Ministry of Public Education has instructed the regional public education departments to study the current situation and problems in general education institutions and assist the school community in overcoming them.
In accordance with the "Instruction on the procedure for forming a standard annual work plan for pedagogical specialties of general secondary education" (registered by the Ministry of Justice on June 29, 2020 under number 3058-I) the number of documents kept by teachers is up to one .com system).
Therefore, the school strongly warns teachers that it is strictly forbidden to require other documents from the class journal (electronic form in schools where the electronic diary is introduced) only.
In this regard, it should be noted that unlawful interference in the professional activities of pedagogical staff of an educational institution or obstruction of their official duties is punishable under Article 197-5 of the Code of Administrative Liability of the Republic of Uzbekistan, as well as Article 205 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
Dear teachers!
If you have any of the above cases of illegal documentation, please contact the Ministry's hotline at 71 202 09 09 with specific information about your area and school.