XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGIDA JAHON BANKI BILAN HAMKORLIKNI KENGAYTIRISH IMKONIYATLARI KOʻRIB CHIQILDI
Joriy yilning 25-noyabr kuni Xalq taʼlimi vazirligida Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi inson taraqqiyoti boʻyicha mintaqaviy direktori Fadiya Saada bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda vazirning birinchi oʻrinbosari Usmon Sharifxodjayev Jahon banki vakili Fadiya Saada bilan Jahon banki moliyaviy koʻmagida Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan joriy loyihalar xususida suhbatlashdi.
photo2021-11-2518-38-52.jpg
Uchrashuv chogʻida Jahon bankining mamlakatimizda inson kapitalini rivojlantirishda koʻrsatayotgan yordami, jumladan, taʼlim, ijtimoiy sohalarini isloh qilishda qoʻllab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar tegishli sohalarda oʻzaro hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini koʻrib chiqdi.
photo2021-11-2519-30-43.jpg
Soʻngra Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddi xodimlari hamda Saada xonim Toshkent shahridagi 20-umumtaʼlim maktabida boʻlib, taʼlim muassasasida oʻquvchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Maktab jamoasi bilan yaqindan suhbatlashib, taʼlim maskanida bilim olayotgan oʻgʻil-qizlarga turli mavzudagi bolalar uchun nashr etilgan kitoblarni topshirildi.
photo2021-11-2518-38-53.jpg
Jahon bankining bugungi kunda Oʻzbekistondagi dasturi Yevropa va Osiyo mintaqasida Turkiyadan keyingi eng katta amaliyoti hisoblanadi. Ushbu dastur joriy yilning 1-noyabr sanasiga koʻra umumiy qiymati qariyb 4,8 mlrd. AQSH dollarini tashkil etuvchi 26 ta loyihadan iborat.
photo2021-11-2519-30-3615.jpg
Ushbu loyihalar hukumatning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotning qator yoʻnalishlari, jumladan, makroiqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, qishloq xoʻjaligini modernizatsiya qilish, suv resurslarini boshqarish, irrigatsiya va drenaj tizimlarini rivojlantirish, sogʻliqni saqlash, taʼlim, suv taʼminoti, energetika, transport, aholini ijtimoiy himoya qilish, shahar va qishloq infratuzilmasi, milliy innovatsion tizim, soliq maʼmuriyatchiligi, pandemiyaning fuqarolar salomatligi va mamlakat iqtisodiyotiga taʼsirini yumshatishga xizmat qiladi.

On November 25, the Ministry of Public Education hosted a meeting with Fadiya Saada, the World Bank Regional Director for Human Development in Europe and Central Asia.
During the meeting, First Deputy Minister Usmon Sharifkhodjayev talked with Fadiya Saada, World Bank Representative, about current projects being implemented in Uzbekistan with the financial support of the World Bank.
During the meeting, the sides discussed the World Bank's assistance in the development of human capital in our country, including support in the reform of education and social spheres.
The parties considered opportunities to expand cooperation in relevant fields.
Afterwards, officials from the Ministry of Public Education and Ms. Saada visited Secondary School No. 20 in Tashkent to learn about the conditions created for students at the school. After a close conversation with the school staff, the boys and girls studying at the school were presented with books on various topics.
Today, the World Bank's program in Uzbekistan is the second largest in Europe and Asia, after Turkey. As of November 1, the program has a total value of about $ 4.8 billion. It consists of 26 projects worth US $.
These projects cover a number of areas of government socio-economic development, including macroeconomic reforms, agricultural modernization, water management, irrigation and drainage systems development, health, education, water supply, energy, transport, social protection, and urban development. and rural infrastructure, the national innovation system, tax administration, and mitigation of the pandemic's impact on public health and the country's economy.