OLIS HUDUDLARDAGI MAKTABLARDA ISHLAYOTGAN OʻQITUVCHILARGA BOSHLANGʻICH YORDAM VA IJARA PULI TOʻLOVIDA UZILISHLAR BOʻLGANDA XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGIGA MUROJAAT ETISHLARI SOʻRALADI
2-noyabr 2021-yil
Kuni kecha Rost24 nashri tomonidan olis hududlarda joylashgan boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga belgilangan maxsus qoʻshimcha toʻlovlar toʻlanmayotganligi yuzasidan maqola eʼlon qilindi.
Bugungi kunda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 11-yanvardagi PQ-4940-sonli qaroriga muvofiq:
- taʼlim sifati yuqori boʻlmagan taʼlim muassasalarida boshqa hududlardan kelib ishlayotgan oʻqituvchilarga respublika byudjeti hisobidan 100 va 50 foizlik qoʻshimcha ustamalar;
- olis va chekka hududlardagi taʼlim muassasalarida boshqa hududlardan kelib ishlayotgan oʻqituvchilarga mahalliy byudjetlar hisobidan bir martalik boshlangʻich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik uchun har oylik pul kompensatsiya toʻlovlari toʻlab kelinmoqda.
Biroq, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan mazkur maqolada koʻtarilgan masala yuzasidan holatlar manzilli oʻrganilganda haqiqatdan ham ayrim pedagog xodimlarga bir martalik boshlangʻich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik uchun har oylik pul kompensatsiya toʻlovlarida uzilish holatlariga yoʻl qoʻyilganligi aniqlandi.
Ayni damda aniqlangan holatlar vazirlik tomonidan nazoratga olingan boʻlib, ularni bartaraf etish boʻyicha tezkor choralar koʻrilmoqda. Shuningdek, shu kabi holatlarni zudlik bilan hal etish hamda kelgusida yoʻl qoʻymaslik yuzasidan hududiy xalq taʼlimi boʻlinmalariga topshiriqlar berildi.
Olis va chekka hududlardagi maktablarda boshqa hududlardan kelib ishlayotgan oʻqituvchilardan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 11-yanvardagi PQ-4940-sonli qarorida belgilangan qoʻshimcha toʻlovlarni joylarda turli bahonalar bilan amalga oshirilmayotganlik holatlariga duch kelayotgan boʻlsa, har bir murojaatni Vazirlik tomonidan manzilli oʻrganilib, yechish maqsadida vazirlikning 71-202-09-09 raqamiga murojaat qilishlarini soʻrab qolamiz.

Yesterday, Rost24 published an article about the non-payment of special surcharges for teachers working in other remote areas.
Today, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-4940 of January 11, 2013:
- 100 and 50 percent additional bonuses for teachers from other regions in educational institutions with low quality of education at the expense of the national budget;
- Teachers working in educational institutions in remote and remote areas from other regions are paid a one-time initial allowance from the local budgets and monthly cash compensation for rent.
However, when the Ministry of Public Education examined the cases raised in this article, it was found that some teachers were indebted for one-time initial allowances and monthly payments for rent.
At present, the identified cases are under control of the ministry, and urgent measures are being taken to eliminate them. In addition, instructions were given to the regional departments of public education to urgently address such cases and prevent them in the future.
In case of non-payment of additional payments to teachers from other regions in schools in remote and remote areas under various pretexts established by the President of the Republic of Uzbekistan on January 11, PQ-4940, each application is addressed by the Ministry. We ask them to call 202-09-09.