Joriy yilning 8-9-oktyabr kunlari oʻquvchi-yoshlarning nazoratsiz qolishi va sodir etilayotgan huquqbuzarliklarning oldini olish, dars jarayonida oʻqishga bormasdan bemaqsad yurgan, voyaga yetmaganlarni aniqlash, ularni oʻqishga qaytarish va davomatni yaxshilash maqsadida maktablarda taʼlim-tarbiya olayotgan voyaga yetmagan oʻquvchilar oʻrtasida “Tigʻ” va “Davomat” tadbirlari oʻtkazildi.
Xalq taʼlimi vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda oʻtkazilgan reyd davomida darslarni sababsiz qoldirgan 2 832 nafar oʻquvchi aniqlandi. Shulardan, 439 nafari dars vaqtida internet-kafeda, 68 nafari tungi internet klubda, 338 nafari bozorlarda savdo-sotiq va aravakashlik, 39 nafari daydilik, 15 nafari esa jamoat transportida chiptachilik faoliyati bilan shugʻullanib yurganligi aniqlanib, taʼlimga jalb etildi.
Shu bilan birga ota-onalar nazorati va qarovisiz qolgan 1542 nafar qarovsiz qolgan oʻquvchi aniqlanib, ular taʼlim olishi uchun maxsus maktab-internatlarga joylashtirildi. Reyd natijasida sababsiz darslarda qatnashmayotgan, nazoratsiz qolganligi aniqlangan oʻquvchilarning ota-onalari hokimliklar huzuridagi voyaga yetmaganlar ishlari boʻyicha idoralararo komissiyalarining yigʻilishlariga jalb etilib mazkur holatlar muhokama qilindi.
Shu oʻrinda Xalq taʼlimi vazirligi barcha ota-onalardan farzand tarbiyasiga masʼuliyat bilan yondashishlarini, farzandlari uydan chiqayotganda uning portfelida va yonida oʻtkir tigʻli jismlar mavjud emasligini koʻzdan kechirishni, maktabga oʻz vaqtida borayotganini nazoratga olishlarini soʻrab qoladi. Zero, bolalarning buguni bizning kelajagimiz, ularning tarbiyasiga doimiy eʼtibor esa ota-onalarning qonuniy burch va majburiyatlari ekanligini yana bir bor eslatib oʻtadi.

October 8-9 this year in order to prevent uncontrolled and delinquent activities of students, identify minors surfing without attending school, return them to school and increase attendance among minors in the Teague and Attendance schools. “Events have been carried out.
During the raid, carried out jointly with the Ministry of Public Education, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Neighborhood and Family Support and the Agency for Youth Affairs of the Republic of Uzbekistan, 2,832 schoolchildren were identified who missed classes without a good reason. Of these, 439 were engaged in training in Internet cafes, 68 in nightclubs, 338 in markets and carts, 39 in kindergartens, 15 in selling tickets in public transport.
At the same time, 1542 homeless schoolchildren left without supervision and parental care were identified and placed in special boarding schools for their education. As a result of the raid, the parents of schoolchildren, who for no reason did not attend classes and were left unattended, were involved in meetings of interdepartmental commissions for minors under khokimiyats and discussed these cases.
In this regard, the Ministry of Public Education asks all parents to take a responsible approach to raising children, check the absence of sharp objects in his briefcase and near his children when they leave home, monitor their timely attendance at school. . After all, children today are our future, and constant attention to their upbringing is the legal duty and duty of parents.