Xalq taʼlimi sohasidagi islohotlarning eng chekka hududlardagi maktablargacha yetib borishini taʼminlash, o‘qituvchilarning jamiyat rivoji, mamlakat taraqqiyoti va kelajak avlod oldidagi masʼuliyatini oshirish, maktablarda o‘quvchilarning sifatli taʼlim-tarbiya olishi uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishish hamda mavjud muammolarni bartaraf etish maqsadida xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Toshkent viloyatida bo‘lib turibdi.
Aytish joizki, viloyatda bugungi kunda taʼlim sohasini tubdan isloh qilish, davlatimiz rahbari tomonidan taʼlim taraqqiyoti yo‘lida qo‘yilayotgan vazifalarni oqilona bajarish hamda taʼlim sifatini oshirish borasida bir qator loyihalar ishlab chiqilib, amaliyotga tatbiq etilmoqda.
Vazirlik mutasaddilari dastlab Yuqori Chirchiq tumanidagi 23-sonli maktabda bo‘lib, pedagog xodimlar va o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rganishdi. O‘qituvchi va maktabning yuqori sinf o‘quvchilari bilan suhbatlashishdi. Suhbat davomida ularning kasbga tayyorlash ko‘nikmalari bilan tanishishdi. Ularga zarur tavsiyalar berildi.
photo2022-05-1017-53-35-2.jpg
Shu o‘rinda vazir “O‘qituvchining salohiyati ular taʼlim berayotgan o‘quvchilarda yuzaga chiqadi. Pedagog jamiyat taraqqiyotiga hissa qo‘shuvchi eng muhim shaxs hisoblanib, shunga yarasha harakat qilishi zarur”, deya taʼkidladi. Shu bilan birga ota-onalar masʼuliyatini oshirish orqali o‘quvchilarning taʼlimga, kasb-hunarga qiziqishini oshirish hamda oliy taʼlimga qamrovini kengaytirish borasida ham muxim ko‘rsatmalar berdi.
Tashrif davomida maktab uchun kitoblar jamlanmasi, hamda zaruriy texnikalarni taqdim qildi.
O‘rganish jarayoni O‘rta Chirchiq tumani “Mustaqillik” mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan 124-sonli ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab-internat hamda “Mashʼal” MFYdagi 65-sonli umumtaʼlim maktablarida davom etdi.
Tuman hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari Anvar Xonto‘rayev, viloyat Xalq taʼlimi boshqarmasi boshlig‘i Azamat Kamolov hamda tuman xalq taʼlimi bo‘limi mudiri Arif Dadajonovlar vazirga hamrohlik qildi.
Dastavval tumandagi 124-sonli ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab internatida o‘quvchilarning sifatli taʼlim-tarbiya olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
photo2022-05-1017-53-33-2.jpg
Shundan so‘ng, mutasaddilar 65-sonli umumtaʼlim maktabi tomon yo‘l oldilar. “Mashʼal” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan, 784 o‘ringa mo‘ljallangan mazkur taʼlim muassasasi 1989 yilda qurilgan bo‘lib, hozirda 727 nafar o‘quvchilarni o‘zida jamlagan. Bu yerda turli xil fanlardan jami 50 nafar o‘qituvchi yosh avlodga bilim berib kelmoqda.
Vazir maktabning bitiruvchi 11-sinf o‘quvchilari bilan muloqotda bo‘lib, ularning bilimga bo‘lgan intilishlari, kelgusidagi sohani tanlash rejalari bilan qiziqdi.
Kim qaysi kasb egasi bo‘lishni istashi, nima uchun aynan mana shu yo‘nalishni tanlamoqchi ekani to‘g‘risida suhbat o‘tkazib, hozirgi globallashuv va keskin rivojlanish davrida zamon talabi ortib borayotgan sohalar yuzasidan fikrlar bildirdi.
Vazir o‘quvchilarning yana-da ko‘proq kitob mutolaa qilishlari, kitob o‘qish orqali har qanday yuksak marralarga erishish mumkinligini bildirib, ularga jahon adabiyoti durdonalaridan bo‘lgan turli xildagi badiiy va adabiy asarlar to‘plamlarini tuhfa qildi.
Vakillar sinf xonalarining taʼmirtalablik holatini, shuningdek, moddiy-texnik vositalarning yetarlilik darajasini o‘rganib chiqdilar. O‘qituvchilar bilan suhbat jarayoni tashkillashtirildi.
Ustozlar tomonidan bildirib o‘tilgan fikrlardan so‘ng, dars jarayonlarini yana-da qulaylashtirish va o‘quvchilarga tushunarlilik darajasini oshirish maqsadida maktabga televizor taqdim qildi.
photo2022-05-1017-53-36.jpg
Shuningdek, viloyat Xalq taʼlim boshqarmasi boshlig‘i Azamat Kamolovga belgilangan muddatlar ichida vazirlik qoshidagi taʼlim taʼminoti bo‘limi dasturiga kiritilgan tumandagi 20 ta maktab uchun 300 ta kompyuter jihozlarini yetkazilishini kuchli nazoratga olish topshirildi.

In order to ensure that public education reforms reach schools in the most remote areas, to increase the responsibility of teachers for the development of society, the country's development and future generations, to get acquainted with the conditions created for quality education in schools is in the province.
It should be noted that a number of projects are being developed and implemented in the region to radically reform the education system, rationally fulfill the tasks set by the President for the development of education and improve the quality of education.
Ministry officials first visited school No. 23 in Yukori Chirchik district to study the conditions created for teachers and students. The teacher and the school’s senior students were interviewed. During the interview, they were introduced to their vocational training skills. They were given the necessary recommendations.
In this regard, the Minister said, “The potential of a teacher is revealed in the students they teach. The educator is the most important person who contributes to the development of society and should act accordingly, ”he said. At the same time, he gave important instructions to increase students' interest in education, profession and expand their coverage of higher education by increasing parental responsibility.
During the visit, he presented a set of books for the school, as well as the necessary equipment.
The study process continued in the specialized auxiliary boarding school No. 124 located in the "Mustaqillik" mahalla of Orta Chirchik district and in the secondary school No. 65 of the "Mashal" farm.
The Minister was accompanied by Anvar Khanturaev, Deputy Hokim of the district on youth policy, social development and spiritual-educational work, Azamat Kamolov, head of the regional department of public education, and Arif Dadajonov, head of the district department of public education.
First, he got acquainted with the conditions created for students to receive quality education in the specialized boarding school No. 124 in the district.
After that, the officials headed to the 65th comprehensive school. The 784-seat school, located on the territory of the Mashal mahalla, was built in 1989 and currently has 727 students. A total of 50 teachers from various disciplines are teaching the younger generation here.
The Minister interacted with the school’s graduating 11th graders and inquired about their aspirations for knowledge and plans to choose a future field.
He talked about who wants to be a professional, why he wants to choose this direction, and expressed his views on the areas of growing demand in the current era of globalization and rapid development.
The Minister said that students can read more books, that any high achievements can be achieved through reading books, and presented them with a variety of collections of works of art and literature from the masterpieces of world literature.
Representatives examined the condition of the classrooms, as well as the adequacy of logistics. Interviews with teachers were organized.
Following the feedback from the teachers, the school was provided with a television set to further facilitate the lesson process and increase the level of understanding among the students.
Also, the head of the regional Department of Public Education Azamat Kamolov was instructed to strictly control the supply of 300 pieces of computer equipment for 20 schools in the district, which are included in the program of the Department of Education under the Ministry.