IXTISOSLASHTIRILGAN MAKTABLARDA TAʼLIM VA TARBIYA SIFATINI TUBDAN OSHIRISH BO‘YICHA USTUVOR VAZIFALARGA BAG‘ISHLANGAN YIG‘ILISH BO‘LIB O‘TMOQDA
17-yanvar 2022-yil
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida maktablarda, ayniqsa ixtisoslashtirilgan maktablarda taʼlim va tarbiya sifatini tubdan oshirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
Prezident: "Ixtisoslashgan maktablar taʼlim, ilm va amaliyotni o‘ziga qamrab olgan yagona klaster doirasida faoliyat yuritishi kerak"
Prezident ixtisoslashtirilgan maktablar faoliyatini tahlil qilar ekan, hozirgi kunda xalq taʼlimi tizimida ixtisoslashgan maktablar soni 790 taga yetganini taʼkidlandi. Jumladan, xorijiy tillar bo‘yicha 207 ta, matematika va fizika bo‘yicha 126 ta, IT bo‘yicha 99 ta, kimyo-biologiya fanlari bo‘yicha 87 ta maktab.
Ushbu maktablarning faqat 135 tasi to‘liq ixtisoslashgan va internat maqomiga ega. Qolgan 655 ta maktabdagi 25 foiz sinflarda u yoki bu fanlar chuqur o‘rgatiladi.
"Shu bilan birga, ushbu 655 ta ixtisoslashgan maktabda taʼlim dasturi, o‘quv darsliklari, o‘qitish metodikasi, fan to‘garaklari oddiy maktablardan deyarli farq qilmaydi.
Misol uchun, matematika yoki chet tiliga ixtisoslashgan sinflarda qolganlarga nisbatan 2 soat ko‘proq maxsus fan o‘tiladi, xolos. 2025 yilga qadar yalpi ichki mahsulotni 100 milliard dollarga yetkazishni va eksport hajmini 30 milliard dollardan oshirishni reja qilganmiz.
Buning uchun bizga, eng avvalo, hozirgi zamon talablariga mos keladigan va zarur bilimlar bilan qurollangan, mantiqiy fikrlaydigan, liderlik qobiliyatiga ega bo‘lgan vatanparvar yosh avlodni tayyorlashimiz kerak", - dedi Prezidentimiz yig‘ilishda.
Shu munosabat bilan soha mutasaddilari va viloyat hokimlariga ishni quyidagi yo‘nalishlarda tashkil etish topshirildi:
- yangi o‘quv yilidan boshlab, viloyat markazlaridan, katta shahar va tumanlardan 2 tadan, tuman va shaharlardan 1 tadan ixtisoslashgan maktablar Xalq taʼlimi vazirligidan Prezident taʼlim muassasalari agentligiga o‘tkaziladi;
- bunda, tuman va shaharlardagi sanoat va qishloq xo‘jaligining rivojlanganligi, bu hududlarda azaldan kuchli o‘qitilgan fanlardan kelib chiqib, maktablar ixtisoslashishi kerak;
- bundan buyon ixtisoslashgan maktablar Prezident taʼlim muassasalari agentligi tizimida tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari ixtisoslashgan maktablar faoliyatini tubdan takomillashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalarni belgilab berdi.
Jumladan, bunday maktablarda:
- o‘quvchilar xalqaro taʼlim dasturlari asosida zamonaviy o‘quv darsliklari bilan taʼminlanadi;
- 9-sinfga kelib o‘quvchilar kamida 1 ta xorijiy til bo‘yicha milliy va xalqaro sertifikat olishlari taʼminlanadi;
- yuqori sinf o‘quvchilarining bevosita korxonalarda amaliyot o‘tashi tizimi joriy qilinadi;
- maktablarga ixtisosligidan kelib chiqib Fanlar Akademiyasi ilmiy-tadqiqot institutlari va oliygohlarning kafedralari biriktiriladi.
"Umuman, ixtisoslashgan maktablar taʼlim, ilm va amaliyotni o‘ziga qamrab olgan yagona klaster doirasida faoliyat yuritishi kerak", dedi Prezident.
Eslatib o‘tamiz, ayni damda Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida maktablarda, ayniqsa ixtisoslashtirilgan maktablarda taʼlim va tarbiya sifatini tubdan oshirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.

At present, a meeting under the auspices of President Shavkat Mirziyoyev is being held on the priorities of radically improving the quality of education in schools, especially in specialized schools.
President: "Specialized schools should operate within a single cluster, which includes education, science and practice"
Analyzing the activities of specialized schools, the President noted that currently the number of specialized schools in the public education system has reached 790. In particular, 207 schools in foreign languages, 126 schools in mathematics and physics, 99 schools in IT, 87 schools in chemistry and biology.
Only 135 of these schools are fully specialized and have boarding school status. In the remaining 655 schools, 25 percent of the classes are taught in depth.
“At the same time, the curriculum, textbooks, teaching methods, science clubs in these 655 specialized schools are almost no different from ordinary schools.
For example, in classes specializing in mathematics or a foreign language, only 2 hours more special subjects are taught than in the rest. We plan to increase GDP to $ 100 billion by 2025 and increase exports to $ 30 billion.
To do this, we must, first of all, prepare a patriotic young generation that meets modern requirements and is equipped with the necessary knowledge, logical thinking and leadership skills, ”the President said at the meeting.
In this regard, officials and governors of the regions were instructed to organize the work in the following areas:
- Starting from the new academic year, 2 specialized schools from regional centers, big cities and districts, 1 from districts and cities will be transferred from the Ministry of Public Education to the Presidential Agency for Educational Institutions;
- In this case, the development of industry and agriculture in the districts and cities, based on the subjects that have long been strongly taught in these areas, schools should specialize;
- From now on, specialized schools will be organized in the system of the Presidential Agency for Educational Institutions.
The head of state set priorities for radically improving the activities of specialized schools.
In particular, in such schools:
- Students are provided with modern textbooks on the basis of international educational programs;
- By the 9th grade, students will receive at least 1 national and international certificate in a foreign language;
- A system of internships for high school students directly in enterprises will be introduced;
- Departments of research institutes and universities of the Academy of Sciences will be attached to schools based on their specialization.
“In general, specialized schools should operate within a single cluster that includes education, science and practice,” the President said.
It will be recalled that President Shavkat Mirziyoyev is currently holding a meeting on the priorities of radically improving the quality of education in schools, especially in specialized schools.