“GEOGRAFIYA” DARS SOATLARIDAGI O‘ZGARISHLAR YUZASIDAN IJTIMOIY TARMOQLARDA KO‘TARILGAN EʼTIROZLARGA MUNOSABAT
18-yanvar 2022-yil
O‘qituvchilar nimadan norozi?
Milliy o‘quv dasturiga ko‘ra, 2022-2023-o‘quv yilidan boshlab, 1-6-sinflarda yagona “Tabiiy fanlar” (Science) fani joriy qilinishi belgilangan (O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 12 avgustdagi PQ 4805-sonli qarori (https://lex.uz/docs/4945470).
Yangi fan geografiya, biologiya, fizika, kimyo hamda astronomiya fanlari bo‘yicha o‘quvchilarning dastlabki ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan.
Endilikda bu fanlarga oid bilim va ko‘nikmalar o‘quvchilarda 1-sinfdan boshlab shakllantiriladi. Milliy o‘quv dasturi doirasida o‘quvchilarda “Tabiiy fanlar” fani orqali shakllanishi lozim bo‘lgan bilim va ko‘nikmalar har bir sinf kesimida belgilandi.
O‘quvchilar boshlang‘ich sinflarda yetarli ko‘nikma va malakaga ega bo‘lishlari uchun, xalqaro tajribadan kelib chiqib, yangi fanga ajratilgan dars soatlarini boshlang‘ich sinflarda ko‘paytirishga ehtiyoj tug‘ildi. Shu munosabat bilan, 6-sinfda har biri haftalik 2 soatdan o‘tiladigan (jami 6 soatlik) geografiya, biologiya va fizika fanlari o‘rniga yagona, haftasiga 3 soatlik “Tabiiy fanlar” kiritildi.
O‘z navbatida, qolgan haftalik 3 soat “Tabiiy fanlar” doirasida 2-, 3-, 4-sinflarga o‘tkazildi. Yaʼni, bu sinflarga haftasiga 1 soatdan, jami 3 soat qo‘shib berildi.
Maktabda geografiya fanidan berilishi zarur bo‘lgan bilim hajmi va unga umumiy rejada ajratilgan soatlar hajmi qisqargani yo‘q.
Boshqa fanlar qatori geografiya faniga oid mavzular “Tabiiy fanlar”ga singdirilgan, umuman dasturda esa, geografiya faniga oid mavzular 291 ta mavzudan 387 ta mavzuga, yaʼni 96 ta mavzuga ko‘paygan.
Shu nuqtai nazardan, ijtimoiy tarmoqlarda geografiya fani yo‘qolish xavfi ostidagi xulosalar, asossiz.
Jahon tajribasida qanday?
“Tabiiy fanlar” jahondagi aksariyat rivojlangan davlatlarda o‘qitiladi. Xususan, Buyuk Britaniya tajribasi o‘rganilganida, tabiiy fanlar 1-6-sinflarda integratsiya qilingan holda, yagona fan sifatida o‘qitiladi.
Tabiiy fanlarning quyi sinflarda qo‘shib o‘qitilishi o‘quvchiga olamni bir butun tasavvur qilish, fanlarga oid mavzular kesimida loyiha ishlarini amalga oshirib, tadqiqotchilik ko‘nikmalarini rivojlantirish, o‘quvchilarning faolligini oshirish, tanqidiy fikrlash qobiliyatlarini yaxshilash, ularni ijodkorlikka yo‘naltirishga xizmat qiladi.
Milliy o‘quv dasturi doirasida taʼlim mazmunida amalga oshirilayotgan bu kabi o‘zgarishlar iqtisodiyot sohalariga xalqaro andozalar asosida mehnat bozorida ehtiyoj yuqori bo‘lgan ko‘nikmalarga ega kadrlarni tayyorlashi bilan o‘quvchilar uchun manfaatlidir.
Yangi fan kiritilishi o‘qituvchilarga qanday imkoniyat yaratadi?
Milliy o‘quv dasturida aynan Geografiya fani haftalik 8 soat dars o‘tishlishi belgilangan. Shu o‘rinda alohida qayd etish lozimki, geografiya fani o‘qituvchilarida “Tabiiy fanlar” yo‘nalishi bo‘yicha qisqa muddatli qayta tayyorlov kursini muvaffaqiyatli tamomlagan taqdirda, 11 soat dars berish imkoniyati paydo bo‘ladi (natijada, amaldagi haftalik 10 soat o‘rniga, 11 soat berishlari mumkin).
Shu bilan birga, Vazirlik dasturni xalqaro talablar asosida zamonaviylashtirish bo‘yicha o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni inobatga olgan holda, o‘quvchilarda iqtisodiy bilimlarni yana-da oshirish maqsadida qo‘shimcha soat ajratish bo‘yicha imkoniyatlarni o‘rganmoqda.
Mazkur yo‘nalishda qo‘shimcha dars joriy qilinsa, bu ham geografiya o‘qituvchilari uchun qo‘shimcha imkoniyat bo‘ladi.

What are the teachers dissatisfied with?
According to the national curriculum, starting from the 2022-2023 academic year, it is planned to introduce a single subject "Science" in grades 1-6 (Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 12, 2020 No PQ 4805 (https: // lex. uz / docs / 4945470)).
The new science aims to develop students ’initial skills in geography, biology, physics, chemistry and astronomy.
Now the knowledge and skills in these subjects are formed in students from the 1st grade. Within the framework of the national curriculum, the knowledge and skills to be formed in students through the subject of "Natural Sciences" were identified in each class.
In order for students to have sufficient skills and competencies in the primary grades, there was a need to increase the number of class hours allocated to the new subject in the primary grades, based on international experience. In this regard, in the 6th grade, instead of geography, biology and physics, which last 2 hours a week (6 hours in total), a single, 3-hour-a-week "Natural Sciences" was introduced.
In turn, the remaining 3 hours of the week were transferred to the 2nd, 3rd, 4th grades in the framework of "Natural Sciences". That is, these classes were given 1 hour per week, for a total of 3 hours.
The amount of knowledge required to be taught in geography at school and the number of hours allocated to it in the general plan have not been reduced.
Among other disciplines, geography is included in the "Natural Sciences", and in general, in the program, the number of geographical topics increased from 291 to 387, ie 96 topics.
In this context, the conclusions that social science is at risk of disappearing on social media are unfounded.
What about the world experience?
"Natural sciences" are taught in most developed countries of the world. In particular, when the UK experience is studied, the natural sciences are taught as a single subject, integrated in grades 1-6.
The combined teaching of natural sciences in the lower grades helps students to imagine the world as a whole, to carry out project work on science topics, to develop research skills, to increase students' activity, to improve critical thinking skills, to direct them to creativity.
Such changes in the content of education in the framework of the national curriculum are beneficial for students by training personnel with skills that are in high demand in the labor market in accordance with international standards in the field of economics.
What opportunities does the introduction of a new subject create for teachers?
The national curriculum includes 8 hours a week of geography. It should be noted that if geography teachers successfully complete a short-term retraining course in "Natural Sciences", they will have the opportunity to teach 11 hours (as a result, they can teach 11 hours instead of the current 10 hours).
At the same time, the Ministry is studying the possibility of allocating additional hours to further increase economic knowledge of students, taking into account the tasks set to modernize the program in accordance with international requirements.
If an additional course is introduced in this area, it will also be an additional opportunity for geography teachers.