Joriy yilning 21 yanvar kuni Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov «Barkamol avlod» bolalar maktablari faoliyatini takomillashtirish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi. Tadbirda maktabdan tashqari taʼlim tizimini yana-da takomillashtirish, yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish masalalari muhokama etildi.
«Barkamol avlod» bolalar maktablarini afsuski bugun har bir oila biladi deb ayta olmaymiz. Lekin faoliyatni shunday yo‘lga qo‘yish kerakki, har bir ota-ona bu maktab haqida xabardor bo‘lishi kerak. Farzandlarini maktabdan keyingi hayotini aynan shu tashkilotga ishonib topshirishi kerak. “Barkamol avlod” bolalar maktablari tashkil etilayotganda ularning oldiga maktabdan tashqari taʼlim samaradorligini oshirish, o‘quvchilarda yuksak maʼnaviy fazilatlarni kamol toptirish, ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, kasb-hunarga yo‘naltirish kabi ezgu maqsadlar qo‘yilgan. Buning uchun esa bizdan “Barkamol avlod” maktablari faoliyatini yangi bosqichga olib chiqish, faoliyatini takomillashtirish talab etiladi. Buning uchun esa faoliyatimizni mutlaqo qaytadan ko‘rib chiqib, o‘z ustimizda ishlashimiz lozim”, — deya taʼkidladi Baxtiyor Saidov.
Uchrashuvda «Barkamol avlod» maktablarini yuqori malakali mutaxassislar, to‘garak rahbarlari, uslubchilar bilan taʼminlash choralarini ko‘rish bo‘yicha tavsiyalar berildi. Shuningdek, o‘z ishini puxta egallagan professional kasb egalarini jalb etish orqali, ular ishtirokida mahorat darslarini tashkil etish vazifa etib topshirildi. Shuningdek «Barkamol avlod» maktablari va boshqa xalq taʼlimi tizimidagi tashkilotlarning bo‘sh vakant lavozimlariga maktablarda qisqartirilgan yoshlar yetakchilarini jalb etish tavsiya etildi.
Ayni paytda xalq taʼlimi tizimida 217 ta “Barkamol avlod” bolalar maktablari faoliyat ko‘rsatadi. Ulardagi mavjud 7527 ta to‘garaklarga 216764 nafar o‘quvchi-yoshlar jalb qilingan. «Barkamol avlod» respublika bolalar maktabida madaniyat va sanʼat, texnika, konstruktorlik va modellashtirish, jismoniy tarbiya va sport, hunarmandchilik va qo‘l mehnati, turizm va ekologiya, oliy taʼlim muassasalari va maktabga tayyorlov, xorijiy tillar yo‘nalishlar kesimida to‘garaklar faoliyat olib bormoqda.

BAKHTIYOR SAIDOV: "EVERY FAMILY SHOULD KNOW THAT THERE ARE BARKAMOL AVLOD CHILDREN'S SCHOOLS"
On January 21, Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov held a meeting on improving the activities of Barkamol Avlod children's schools. The issues of further improving the system of out-of-school education, creating additional conditions for the education of young people were discussed at the event.
Unfortunately, not every family knows Barkamol Avlod children's schools today. But the activity should be organized in such a way that every parent should be aware of this school. He should entrust his children's post-school life to this very organization. When establishing Barkamol Avlod children's schools, they have set noble goals, such as increasing the effectiveness of out-of-school education, developing high moral qualities in students, meaningful organization of their leisure time, and vocational guidance. For this, we need to take the activities of Barkamol Avlod schools to a new level and improve their activities. To do this, we need to completely reconsider our activities and work on ourselves, ”said Bakhtiyor Saidov.
At the meeting, recommendations were made to take measures to provide Barkamol Avlod schools with highly qualified specialists, club leaders and methodologists. It was also tasked to organize master classes with the participation of professionals who have thoroughly mastered their work. It was also recommended to fill the vacancies of Barkamol Avlod schools and other organizations in the public education system with the reduction of youth leaders in schools.
Currently, there are 217 Barkamol Avlod children's schools in the public education system. 216,764 students are involved in the existing 7,527 clubs. The Barkamol Avlod Republican Children's School has clubs in the fields of culture and art, engineering, design and modeling, physical education and sports, handicrafts and manual labor, tourism and ecology, higher education and school preparation, and foreign languages.