Joriy yilning 1 mart kuni Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov AQSHning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Deniyel Rozenblyum bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va AQSH davlatlari o‘rtasidagi strategik sheriklik va o‘zaro diplomatik aloqalar taʼlim sohasida hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilib, bu borada amalga oshirilayotgan joriy hamkorlik masalalari o‘zining ijobiy natijalarini berayotgani taʼkidlandi.
Taʼlim sohasidagi xalqaro ilg‘or tajribani O‘zbekistonga tadbiq etishda AQSH bilan olib borilayotgan ikki tomonlama hamkorlikning ahamiyati, xususan Amerika Qo‘shma Shtatlari Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) bilan amalga oshirilayotgan ishlar tilga olinib, hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga umid bildirildi.
photo2022-03-0120-27-45.jpg
Elchi O‘zbekistondagi missiyasiga kirishganda oldiga qo‘ygan asosiy maqsadi ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik sahifalariga taʼlim elchisi bo‘lish ekanligini qayd etdi.
Vazir va elchi muloqot chog‘ida o‘qituvchilarning malakasini oshirish, maktablarda taʼlim sifatini ko‘tarish, almashinuv dasturlari, inklyuziv taʼlimga oid loyihalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

On March 1, Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Uzbekistan Daniel Rosenblum.
It was noted at the meeting that the strategic partnership and mutual diplomatic relations between Uzbekistan and the United States serve to develop cooperation in the field of education, and the current issues of cooperation in this area are yielding positive results.
They noted the importance of bilateral cooperation with the United States in the implementation of international best practices in education in Uzbekistan, in particular, the work with the United States Agency for International Development (USAID) and expressed hope for a new level of cooperation.
The ambassador noted that his main goal when entering his mission in Uzbekistan was to become an education ambassador to the pages of cooperation between the two countries.
During the meeting, the Minister and the Ambassador discussed issues of teacher training, improving the quality of education in schools, the development of exchange programs, projects on inclusive education.