O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTINING SOVRINI UCHUN “XORIJIY TILLARNI O‘QITISH BO‘YICHA ENG YAXSHI MAKTAB” TANLOVIGA START BERILDI
4-mart 2022-yil
Xalq taʼlimi vazirligi va Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish agentligi tomonidan tanlovning tuman bosqichi joriy yilning 2 mart kuni boshlandi.
Tanlovda ishtirok etish uchun 8065 ta maktablar elektron tizim orqali ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
photo2022-03-0414-57-36.jpg
Ushbu maktablarning xorijiy til o‘qitish bo‘yicha asosiy ko‘rsatkichlari baholanishi bilan bir qatorda terma jamoaga kiritilgan 5 nafar o‘quvchilarining xorijiy til (ingliz, nemis, fransuz tillari) bo‘yicha bilimlari test sinovlari orqali baholanadi.
Test topshiriqlari umumtaʼlim maktablarining 7-9 sinf o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, xalqaro taʼlim standartlari (CEFR) asosida tayyorlangan 30 ta topshiriqlardan iborat.
photo2022-03-0414-49-12.jpg
Test topshiriqlari grammatik bilimni baholash, o‘qib tushunish ko‘nikmasini baholash, leksik imkoniyatni baholashdan iborat bo‘lib, ularning har biriga 10 tadan test topshiriqlari beriladi.
Test topshiriqlari Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish agentligi tomonidan xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda tuziladi.
Tuman bosqichida 1-o‘rinni qo‘lga kiritgan maktab jamoasi tanlovning keyingi viloyat bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritadi.
photo2022-03-0414-49-13.jpg
Eslatib o‘tamiz, mazkur tanlovning tuman (shahar) bosqichi g‘oliblari 1-o‘rin uchun – 100 million so‘m, 2-o‘rin uchun – 75 million so‘m, 3-o‘rin uchun – 50 million so‘m miqdorida;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar (viloyat) bosqichi g‘oliblari 1-o‘rin uchun – 250 million so‘m, 2-o‘rin uchun – 200 million so‘m, 3-o‘rin uchun – 150 million so‘m miqdorida;
respublika bosqichi g‘oliblari 1-o‘rin uchun – 500 million so‘m, 2-o‘rin uchun – 400 million so‘m, 3-o‘rin o‘rin uchun – 300 million so‘m miqdorida mukofotlanadi.
Maʼlumot uchun: Tanlovning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar (viloyat) bosqichi joriy yil aprel oyida, respublika bosqichi esa avgust oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

The district stage of the competition was launched by the Ministry of Public Education and the Agency for the Promotion of Foreign Languages on March 2 this year.
8065 schools have registered for the competition electronically.
In addition to the assessment of the main indicators of foreign language teaching in these schools, the knowledge of foreign students (English, German, French) of 5 students included in the national team will be assessed through tests.
The test items are designed for students in grades 7-9 in secondary schools and consist of 30 items prepared in accordance with International Education Standards (CEFR).
The test items consist of an assessment of grammar knowledge, an assessment of reading comprehension, and an assessment of lexical ability, each of which is given 10 test items.
Test assignments are developed by the Agency for the Promotion of Foreign Language Learning with the involvement of international experts.
The school team that wins 1st place in the district stage will qualify for the next regional stage of the competition.
Recall that the winners of the district (city) stage of the competition for the 1st place - 100 million soums, for the 2nd place - 75 million soums, for the 3rd place - 50 million soums. in the amount of UZS;
Winners of the Republic of Karakalpakstan, regions and Tashkent city (regional) stage for the 1st place - 250 million soums, for the 2nd place - 200 million soums, for the 3rd place - 150 in the amount of one million soums;
The winners of the republican stage will be awarded 500 million soums for the 1st place, 400 million soums for the 2nd place and 300 million soums for the 3rd place.
For information: The Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent (region) stage of the competition is scheduled for April this year, and the republican stage is scheduled for August.