BO‘ZATOV TUMANI MAKTAB O‘QITUVCHILARINING BILIMLARI DIAGNOSTIKADAN O‘TKAZILDI: NATIJALAR 50 FOIZDAN PAST KO‘RSATKICHNI QAYD ETDI
11-mart 2022-yil
10 mart kuni Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxodjayev boshchiligidagi ishchi guruh Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bo‘zatov tumanida o‘z faoliyatini davom ettirdi.
Jumladan, “Mobil metodik guruhlar” faoliyatini rejalashtirish doirasida tumandagi 1-, 4-umumtaʼlim maktablari o‘qituvchilaridan o‘zlarining fan yo‘nalishlari bo‘yicha diagnostik testlar olindi. Dastlabki test natijalariga ko‘ra 1-sonli maktab o‘qituvchilari o‘rtacha 49,6 foiz, 4-sonli maktab o‘qituvchilari o‘rtacha 47,7 foiz natija ko‘rsatdi. Mazkur natijaning o‘zi ham bugungi kunda maktab o‘qituvchilarining sohaviy bilim va malakasini oshirish qanchalik dolzarb masala ekanligini ko‘rsatmoqda.
Endilikda, mazkur maktablardagi o‘qituvchilarning bilimini diagnostikadan o‘tkazish hamda aniqlangan bo‘shliqlarni bartaraf etishga qaratilgan o‘quv mashg‘ulotlarni tashkil etiladi. Jumladan, joriy yilning 14 martidan boshlab Beruniy tumanidagi 40-, 43-maktablarda Qoraqalpoq davlat universiteti, Bo‘zatov tumanidagi 1-, 4-maktablarda esa Qoraqalpoq davlat pedagogika instituti huzuridagi “Mobil metodik guruhlar” tomonidan o‘quv mashg‘ulotlari boshlanadi.
photo2022-03-1111-22-26.jpg
Bundan tashqari, A.Avloniy nomidagi ilmiy-tadqiqot institutining “Uzluksiz kasbiy rivojlanish” platformasi orqali pedagogik kompetensiyalarning darajasini oshirish bo‘yicha ham qo‘shimcha mashg‘ulotlar tashkil etilmoqda.
Bundan tashqari mazkur hududlarda oliy taʼlim muassasalarining “Ochiq eshiklar kuni” tadbirini tashkil etish hamda o‘quvchilarni oliy va kasbiy taʼlimga yo‘naltirishga qaratilgan targ‘ibot ishlarini amalga oshirish ham rejalashtirilgan

On March 10, a working group headed by First Deputy Minister of Public Education Usmon Sharifkhodjayev continued its work in Bozatov district of the Republic of Karakalpakstan.
In particular, as part of the planning of the "Mobile Methodological Groups", teachers of secondary schools 1 and 4 in the district received diagnostic tests in their areas of science. According to the initial test results, the teachers of School No. 1 averaged 49.6 percent, and the teachers of School No. 4 averaged 47.7 percent. This result shows how important it is to improve the knowledge and skills of school teachers today.
From now on, trainings will be organized to diagnose the knowledge of teachers in these schools and to eliminate the identified gaps. In particular, from March 14 this year in schools 40 and 43 of Beruni district Karakalpak State University, and in schools 1 and 4 of Bozatov district will begin training by "Mobile methodical groups" under the Karakalpak State Pedagogical Institute.
In addition, additional trainings on improving the level of pedagogical competencies are organized through the platform of "Continuous Professional Development" of the Research Institute named after A. Avloni.
It is also planned to organize an "Open Day" of higher education institutions in these areas, as well as to promote students in higher and vocational education.