XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI 16 YOSHGA TO‘LGAN MAKTAB BITIRUVCHILARIDAN O‘Z VAQTIDA PASPORT (ID KARTA) OLISHNI SO‘RAYDI
16-mart 2022-yil
Oliy taʼlim muassasalariga abituriyentlarning hujjatlari Davlat test markazining abitur.dtm.uz sayti orqali onlayn qabul qilinadi. Abituriyentlar endi avvalgidek oliy taʼlim muassasalariga ovora bo‘lib borishlari, uzundan-uzoq navbatga turishlariga xojat qolmadi.
Onlayn hujjat topshirish uchun bitiruvchilarning pasport (ID karta) maʼlumotlarini (jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami -JSHSHIR) kiritish talab etiladi. Shu bois, 16 yoshga to‘lgan bitiruvchilar o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishlari zarur.
Bu jarayonda bitiruvchilarga yana-da qo‘laylik yaratish maqsadida attestat.uzedu.uz elektron bazasi DTM abitur.dtm.uz sayti bilan integratsiya qilingan.
Maʼlumot uchun, joriy o‘quv yilida maktablarni 390 mingdan ortiq o‘quvchilar bitiradi. Bugungi kunda bitiruvchilarning elektron maʼlumotlar bazasi attestat.uzedu.uz saytida 16 yoshga to‘lgan 122 mingdan ortiq bitiruvchilar (31%) pasport olmagan.
Hurmatli ota-onalar, aziz bitiruvchi yoshlar!
Farzandingizning konstitutsiyaviy huquqidan foydalangan holda 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilarining o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishini taʼminlashingizni so‘raymiz.
Maktab maʼmuriyatidan esa bitiruvchilarning pasport maʼlumotlarini attestat.uzedu.uz saytiga kiritib, ularni kelgusida oliy taʼlim muassasalariga hujjatlarini topshirishda ko‘maklashishga chaqiramiz.
Eslatib o‘tamiz, 16 yoshga to‘lgan bitiruvchilar pasport olishlari uchun Ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘limlariga murojaat etishlari mumkin.

MINISTRY OF PUBLIC EDUCATION REQUESTS 16-YEAR-OLD SCHOOL GRADUATES TO GET PASSPORT (ID CARD) IN TIME
16 march 2022 year
Documents of applicants for higher education institutions are accepted online through the website of the State Test Center abitur.dtm.uz. Applicants no longer have to worry about higher education institutions and stand in long queues.
To apply online, you need to enter the passport (ID card) information of the graduates (personal identification number of the individual - JSHSHIR). Therefore, graduates over the age of 16 must obtain a passport (ID card) on time.
In order to make it easier for graduates in this process, the electronic database attestat.uzedu.uz is integrated with the site DTM abitur.dtm.uz.
For information, more than 390,000 students will graduate from schools this school year. To date, more than 122,000 graduates (31%) over the age of 16 have not received passports on the electronic database of graduates attestat.uzedu.uz.
Dear parents, dear graduates!
Using your child’s constitutional right, we ask that you ensure that school graduates who have reached the age of 16 receive a passport (ID card) in a timely manner.
We urge the school administration to enter the passport information of graduates on the website attestat.uzedu.uz and help them to submit their documents to higher education institutions in the future.
It should be noted that graduates over the age of 16 can apply to the Department of Migration and Citizenship of the Ministry of Internal Affairs to obtain a passport.