SO‘X TUMANIDAGI MAKTABLAR FAOLIYATI O‘RGANILDI
Xalq taʼlimi vaziri So‘x tumani hokimi bilan birga tumandagi 21-, 19-, 2-, 1-maktab hamda Investitsiya dasturi asosida qurilayotgan zamonaviy maktabda bo‘lib, taʼlim maskanlari faoliyatini o‘rgandi.
Baxtiyor Saidov 21-maktabda o‘quvchilar bilan suhbatlashib, faol ishtirok etgan o‘quvchini kompyuter bilan taqdirladi. 6-sinf o‘quvchilariga badiiy kitoblar taqdim etib, maktabni kompyuter sinf to‘plami bilan taʼminlash bo‘yicha masʼullarga topshiriq berdi.
photo2022-03-3110-44-23-2.jpg
Vazir 19-umumtaʼlim maktabida ham bo‘lib, pedagoglar tomonidan olib borilayotgan to‘garak mashg‘ulotida ishtirok etdi. So‘ngra maktabdagi mavjud muammolar tinglanib, uch nafar o‘quvchiga o‘rinli taklifi uchun kompyuter sovg‘a qildi.
2- va 1-umumtaʼlim maktablarida mahalla aholisi murojaatlari tinglandi. Har bir murojaat bo‘yicha masʼullarga tegishli topshiriqlar berildi. Vazir bilan suhbatda faollik ko‘rsatgan 2-maktabning aʼlochi o‘quvchilari kompyuter va badiiy kitoblar jamlanmasi bilan taqdirlandi.
photo2022-03-3110-44-24.jpgShuningdek, Bag‘dod tumanidan So‘x tumaniga kelib dars berayotgan 14-maktabning informatika fani o‘qituvchisi murojaatiga muvofiq mazkur taʼlim muassasasini kompyuter sinfi to‘plami bilan taʼminlash bo‘yicha masʼullarga tegishli topshiriq berildi.
photo2022-03-3110-44-26.jpgSo‘x tumaniga tashrif chog‘ida ota- onalar va mahalla faollari bilan alohida uchrashuv o‘tkazilib, unda taʼlim tizimida ota-ona va mahallaning roli borasida fikr almashildi. Bugungi kunda taʼlim tizimi rivojlanishida jamiyatning taʼlim-tarbiyaga eʼtibori eng muhim sarmoyadan biri hisoblanadi.

The Minister of Public Education together with the Hokim of Sokh district visited the 21st, 19th, 2nd, 1st schools of the district and a modern school being built on the basis of the Investment Program and studied the activities of educational institutions.
Bakhtiyor Saidov talked to students at School No. 21 and awarded a computer to the student who actively participated. He presented art books to 6th graders and instructed those in charge of providing the school with a computer class kit.
The Minister also visited the 19th comprehensive school and took part in a circle of teachers. He then listened to the existing problems at the school and presented a computer to three students for a reasonable offer.
In the 2nd and 1st comprehensive schools, the appeals of the residents of the neighborhood were heard. Relevant assignments were given to those responsible for each appeal. Excellent students of School No. 2, who were active in conversation with the Minister, were awarded with a set of computers and art books.
Also, in accordance with the request of the teacher of computer science of the 14th school from Baghdad to Sokh district, the relevant instructions were given to the responsible persons to provide this educational institution with a set of computer classrooms.
During the visit to Sokh district, a special meeting was held with parents and community activists to discuss the role of parents and the community in the education system. Today, the attention of society to education is one of the most important investments in the development of the education system.