XALQ TAʼLIMI VAZIRI QO‘QON SHAHRI TAʼLIM MUASSASALARIDAGI MUAMMOLARNI O‘RGANDI
Xalq taʼlimi vaziri keyingi manzilda Qo‘qon shahridagi 27-umumiy o‘rta taʼlim maktabining taʼlim jarayonini ko‘zdan kechirdi. 1976 yilda qurilgan mazkur taʼlim muassasasida 1 190 nafar o‘quvchi taʼlim va tarbiya olmoqda. Ularga 70 nafar pedagog dars bermoqda.
Baxtiyor Saidov maktabda matematika fanidan tashkil etilgan to‘garakda taʼlim olayotgan o‘quvchilar bilan uchrashib, ular bilan kelajakdagi rejalari xususida suhbatlashdi. O‘quvchilarning fikrlarini tinglab, ularga maslahatlar berdi.
photo2022-04-0112-58-11.jpg
Shundan so‘ng, maktab rahbari va pedagogik jamoa aʼzolarining taʼlim sifatini ko‘tarish yuzasidan taklif va mulohazalari tinglandi. Pedagoglar bilan muloqot chog‘ida maktabda o‘quvchilarga sifatli taʼlim berish, malakali pedagoglar safini kengaytirish, kasbiy mahoratini oshirish bilan birga, o‘qituvchilar zimmasidagi masʼuliyatni ham anglash zarurligi taʼkidlandi.
Davra suhbati shaklida o‘tgan muloqotda ishtirokchilar bergan savollariga atroflicha javob oldi. Ayrim ko‘zga tashlangan kamchiliklar va muammolarni bartaraf etish yuzasidan tavsiyalar berildi.
photo2022-04-0112-57-49.jpg
Shundan so‘ng Farg‘ona viloyati halq taʼlimi boshqarmasida vazir ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda viloyatdagi shahar va tumanlar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlari, Tashxis markazi rahbarlari, maxsus maktablar va maktab internatlar rahbarlari qatnashdilar.

At the next address, the Minister of Public Education inspected the educational process of the 27th comprehensive school in Kokand. Built in 1976, the school has 1,190 students. They are taught by 70 teachers.
Bakhtiyor Saidov met with students studying in the school's mathematics club and talked to them about his future plans. He listened to the students ’opinions and gave them advice.
After that, suggestions and comments of the head of the school and members of the teaching staff on improving the quality of education were heard. During the conversation with teachers, it was noted that in addition to providing quality education to students at school, expanding the ranks of qualified teachers, improving their professional skills, it is necessary to understand the responsibilities of teachers.
In the form of a roundtable discussion, the participants received detailed answers to their questions. Recommendations were made to address some of the shortcomings and problems identified.
After that, an extended meeting with the participation of the Minister was held in the Fergana Regional Department of Public Education. It was attended by heads of public education departments of cities and districts of the region, heads of diagnostic centers, heads of special schools and boarding schools.