ISHCHI GURUHLAR TOSHKENT SHAHRI MAKTABLARI FAOLIYATINI O‘RGANISHNI BOSHLADI
Davlatimiz rahbarining shu yili 5 aprel kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida berilgan topshiriqlariga muvofiq, Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi ishchi guruhi Yunusobod tumanidagi maktablar faoliyatini o‘rganishni boshladi.
Xususan, taʼlim darajasi yuqori bo‘lmagan, pedagoglarning kasbiy mahorati yetarli bo‘lmagan tumandagi 58- va 117-sonli maktablarda bo‘lib, mavjud muammolar o‘rganildi. Dars jarayonlarida qatnashib, o‘quvchilarning turli fanlardan bilimi va o‘zlashtirish holati savol-javoblar orqali tahlil qilindi, fan o‘qituvchilariga bolalarga chuqurroq bilim berish zarurligi, o‘z fani bo‘yicha kasbiy mahoratini oshirish zarurligi taʼkidlandi. Maktabda maʼnaviy muhitni yana-da sog‘lomlashtirish, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasida alohida ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, bu yil mukammal taʼmirlangan 53-sonli maktabda bo‘lib, ota-onalar bilan suhbatlashildi. Maktab rahbariga zamonaviy sharoitlarga ega bo‘lgan maktabda asosiy eʼtiborni o‘qituvchilar yangi metodikalar asosida o‘qishlari, xorijiy ilg‘or tajribalarni o‘rganishlari, biriktirilgan oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda pedagoglarning kasbiy mahoratlarini oshirishlari yuzasidan ko‘rsatma berildi.
photo2022-04-1016-14-09.jpg
Tumandagi 87-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun mo‘ljallangan maktabda bo‘lib, o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishildi, bunday bolalarga har qachongidan ko‘proq eʼtibor va mehr qaratish, ularni bilim olish bilan birga kasb-hunarga o‘rgatish zarurligi taʼkidlandi.
Navbatlilik koeffitsiyenti yuqori bo‘lgan 260 va 86-sonli maktabda bo‘lib, o‘quvchilar va pedagoglar bilan suhbatlashildi, ularga Davlatimiz rahbari boshchligida o‘tkazilgan selektordan kelib chiqib, mamlakatimiz kelajagi uchun maktab va pedagoglar masʼul ekanligi, direktorlarga talablardan kuchaytirilishi haqida ko‘rsatmalar berildi va ularning taʼlim sifati va o‘qitish metodikasini yaxshilash yuzasidan takliflari tinglandi.
260-sonli maktabda 960 o‘rinli qo‘shimcha o‘quv binosi qurish choralari ko‘riladigan bo‘ldi.
photo2022-04-1016-14-09-2.jpg
Yunusobod tumani maktablarini o‘rganish yakunlari bo‘yicha har bir maktab kesimida taʼlim mazmunini yaxshilash yangi metodikalar asosida o‘qitish va o‘quvchilarga sharoitlarni yaxshilashga qaratilgan yo‘l xaritasi ishlab chiqiladi.

In accordance with the instructions given by the President at a video conference on 5 April this year, a working group headed by Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov began to study the activities of schools in Yunusabad district.
In particular, the existing problems were studied in schools No. 58 and 117 in the district, which have a low level of education and insufficient professional skills of teachers. Participating in the lessons, the state of students' knowledge and mastery of various subjects was analyzed through questions and answers, science teachers stressed the need to provide children with in-depth knowledge, to improve their professional skills in their subject. Special instructions were given to further improve the spiritual environment at the school, to educate in the spirit of patriotism.
He also visited School No. 53, which underwent a complete renovation this year, and spoke with parents. The head of the school was instructed to focus on new methods of teaching in a school with modern facilities, to study foreign best practices, to improve the professional skills of teachers in cooperation with attached higher education institutions.
He visited the school for children with disabilities No. 87 in the district and got acquainted with the conditions created for students.
Students and teachers were interviewed at schools with high coefficients 260 and 86, where they were instructed to take responsibility for the future of the country, to strengthen the requirements for principals and to improve the quality of education and teaching methods. suggestions were heard.
Measures will be taken to build an additional 960-seat school building at School No. 260.
Based on the results of the study of schools in Yunusabad district, a roadmap will be developed in each school to improve the content of education on the basis of new methods of teaching and to improve the conditions for students.