Joriy yilgi mavsumda jami 1 131 ta oromgoh (205 ta statsionar va 926 ta sog‘lomlashtirish maydonchalari) faoliyat ko‘rsatib, ularda 297 441 nafardan ziyod bolalar dam oldirilishi rejalashtirilgan.
Shundan, 148 651 nafar bola statsionar oromgohlarda, 148 709 nafar bola esa sog‘lomlashtirish maydonchalariga jalb etilishi belgilangan.
Shundan, Xalq taʼlimi vazirligi tasarrufidagi 48 ta oromgohga 18 967 nafar bolalar dam oldiriladi.
Mavsum davomida bolalarni oromgohlarda dam oldirish va sog‘lomlashtirish tadbirlari uchun jami 100 mlrd. so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltiriladi.
Bolalarning mazmunli dam olishini tashkil etish maqsadida Xalq taʼlimi vazirligi huzurida “Yoz-2022” shtabi tashkil etildi.
Bunda oromgohlarning 9 260 nafar rahbar, pedagog hamda to‘garak rahbarlari uchun uslubiy qo‘llanmalarning elektron shakllari tayyorlanib, barcha hududlarga yetkazildi.
Yoz mavsumida pedagog xodimlarning belgilangan tartib asosida ish olib borishlari uchun namunaviy ish rejasi tayyorlandi.
205 ta statsionar oromgohlarda faoliyat yuritish uchun jami 4 683 nafar pedagog kadrlar ro‘yxati shakllantirildi va ushbu kadrlar maxsus o‘quv dasturlar asosida o‘qitildi.
Oromgohlarga 123 ming dona bolalar adabiyotlari yetkazib berildi va kitob.uz platformasidan adabiyotlarning elektronva audio shakllaridan foydalanish bo‘yicha sharoitlar yaratildi.
Joriy yilning 8 iyun holatiga 533 ta taʼlim muassasasida sog‘lomlashtirish maydonchalari tashkil etilgan bo‘lib, ularda 47 840 nafar bolalar dam oldirilmoqda.
Sog‘lomlashtirish maydonchalarda o‘quvchilarning yozgi taʼtilini maroqli tashkil etish uchun:
- 5 278 nafar mehnat taʼtilida bo‘lmagan pedagog va xodimlar jalb qilingan. Ularda turli rivojlantiruvchi kompyuter o‘yinlari, tasviriy sanʼat, mental arifmetika kabi to‘garaklar faoliyati yo‘lga qo‘yildi;
kinozallar tashkil etilib, bolalarga mo‘ljallangan eng qiziqarli kino va multfilmlar namoyish etilmoqda;
5 ta muhim tashabbus doirasida ko‘rik-tanlov, festival va tadbirlar o‘tkazilmoqda;
- bolalar uchun sunʼiy suzish havzalari ham tashkil etilgan.
Bundan tashqari Yoz mavsumida 5 ta muhim tashabbus doirasida 20 dan ortiq ko‘rik-tanlov, festival va sport musobaqalari o‘tkazilib, ularga 1,2 mln. nafardan ortiq o‘quvchilarni jalb etish ko‘zda tutilgan.
Bolalarning intellektual, maʼnaviy va axloqiy kamol topishi uchun “Bolalar kutubxonasi” tomonidan:
“Kitobxonlar ligasi”, “Men eshitgan ertaklar”, “Ijodkor bolalar” festivali, “Yil hikoyasi”, “Yilning eng isteʼdodli yosh shoiri”, “Eng isteʼdodli kitobxon”, "Yoz mavsumining eng yaxshi kitobsevar bilimdoni”, “Mustaqillik madhi” kabi 10 dan ortiq ko‘rik-tanlovlar tashkil etilib, ularga 100 mingdan ortiq o‘quvchilarni qamrab olish rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston “Yoshlik” jismoniy tarbiya va sport jamiyati tomonidan:
“5 tashabbus – sport bilan” shiori ostida stritbol sport turidan musobaqa, “Kurash – milliy g‘ururimiz” shiori ostida sportning kurash turidan birinchilik, “Quvnoq startlar” sport musobaqalari tashkil etiladi.
217 ta “Barkamol avlod” bolalar maktablari va 13 ta “Bolalar kutubxonalari”ning faoliyati alohida reja asosida yo‘lga qo‘yilmoqda.
Jumladan “Barkamol avlod” bolalar maktablarida mavsum davomida bolalarga maktabdan tashqari qo‘shimcha taʼlim berish jarayonini innovatsion metodlardan foydalangan holda tashkil etish uchun 7 yo‘nalish 65 nomdagi  to‘garaklar uchun 78 soatlik o‘quv dasturlari ishlab chiqilgan.
Xususan, Hunarmandchilik va qo‘l mehnati yo‘nalishi bo‘yicha (“Yosh qandolatchi”, «Kviling», “Bichish-tikish”, “Mayda plastika”, “Yosh duradgor”, “Yog‘och o‘ymakorligi”, “Kulolchilik”, “Sharq miniatyurasi”, “Yumshoq o‘yinchoqlar”, “Munchoqli bezak”, “To‘qish”, “Kashtachilik”, “Yosh pazanda”, “Yosh qandolatchi”) Jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishi bo‘yicha ( “Shaxmat va shashka”, “Badiiy gimnastika”, “Badminton”, “Stol tennisi”) Madaniyat va sanʼat yo‘nalishi bo‘yicha (“Tasviriy sanʼat”,“Liboslar dizayni”,“Jahon raqslari” “Milliy raqs”, “Vitraj”, “Qo‘g‘irchoq teatri”, “Rejissyorlik, jurnalistika va notiqlik”, “Teatr olamiga sayohat”), Texnika, konstruktorlik va modellashtirish yo‘nalishi bo‘yicha («Avtomodel», “Kubik rubik”, «Aviamodel», “ Radiotexnika, elektronika va aloqa”, “Robototexnika va konstruktorlik”, “Kompyuter muhandisi”, “Yosh fotohavaskor”, “Yosh arxitektor”, “Yosh kino-videohavaskor”, “Foto va kompyuter dizayneri”, “Kompyuter laboratoriyasi”, “Kompyuter dizayn va grafikasi”, “Yosh dasturchi, Ssratch, Python”) Oliy taʼlim muassasalari va maktabga tayyorlov yo‘nalishi bo‘yicha (“Fizika”, “Biologiya”, “Kimyo”, “mental arifmetika”) Turizm va ekologiya yo‘nalishi bo‘yicha (“Velo va piyoda sayyoh”, “Yosh ekolog va tabiatshunos”, “Oila hamshirasi”, “Floristika va fauna”, «Karving», “Landshaft dizayn”, “Ekodizayn va interyer”, “Atrof-muhit muhandisi”) Xorijiy tillar yo‘nalishi bo‘yicha (“Ingliz tili” va “Rus tili”) kabi bir qator o‘quv dasturlari ishlab chiqildi.
Bundan tashqari bolalarni yoz mavsumida bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish hamda ularga yaxshi kayfiyat ulashish maqsadida joriy yilning iyun-avgust oylari davomida “Barkamol avlod” bolalar maktablarida “Taʼtil __ BARKAMOL bilan” shiori ostida ko‘rik-tanlov va musobaqalar bo‘lib o‘tadi.
Bunga asosan,
Iyun oyi – “Madaniyat va sanʼat” oyligi, Iyul oyi – “Jismoniy tarbiya va sport” oyligi, Avgust oyi – “Texnika, konstruktorlik va modellashtirish” oyligi deb eʼlon qilindi.
"Taʼtil - BARKAMOL bilan" shiori ostida tashkil etilayotgan tanlov va musobaqalarda belgilangan to‘garaklarga o‘quvchilarni qiziqishini yana-da oshirish maqsadida, professional mutaxassislar ishtirokida davra suhbati, treninglar, mahorat-darslari hamda ko‘rik-tanlovlarni tashkil etish nazarda tutiladi.
Maʼlumot uchun: Bugungi kunda xalq taʼlimi tizimida 217 ta “Barkamol avlod” bolalar maktablari mavjud bo‘lib, ulardagi mavjud 9033 ta to‘garaklarga 260 ming nafardan ortiq o‘quvchi-yoshlar jalb qilingan.

OVER 1.2 MILLION CHILDREN WILL BE INCLUDED FOR SUMMER-2022 SEASON EVENTS
This season, a total of 1,131 camps (205 inpatient and 926 sanatoriums) are operating, where more than 297,441 children are expected to rest.
Of these, 148,651 children will be involved in inpatient camps, and 148,709 children will be involved in health resorts.
Of these, 18,967 children will have a rest in 48 camps under the Ministry of Public Education.
During the season, a total of 100 billion soums will be allocated for children's recreation and health activities. More than UZS will be transferred.
In order to organize meaningful recreation for children, the headquarters "Summer 2022" was established under the Ministry of Public Education.
At the same time, electronic forms of manuals for 9,260 camp leaders, teachers and club leaders were prepared and distributed to all regions.
During the summer, a model work plan was prepared for teachers to work in accordance with the established procedure.
A total of 4,683 pedagogical staff was formed to operate in 205 inpatient camps, and these staff were trained on the basis of special curricula.
123,000 children's books were delivered to the camps, and conditions were created for the use of electronic and audio forms of literature on the Kitab.uz platform.
As of June 8, this year, health playgrounds have been established in 533 educational institutions, where 47,840 children have a rest.
In order to organize an interesting summer vacation of students on the health grounds:
- 5,278 non-vacation teachers and staff were involved. They have various developmental computer games, fine arts, mental arithmetic and other activities;
- Cinemas are organized, the most interesting movies and cartoons for children are shown;
- Competitions, festivals and events are held within the framework of 5 important initiatives;
- Artificial swimming pools for children.
In addition, more than 20 contests, festivals and sports competitions were held during the summer season as part of 5 important initiatives. more than a dozen students are expected to be involved.
For the intellectual, spiritual and moral development of children by the "Children's Library":
"Readers' League", "Fairy Tales I Heard", "Creative Children" Festival, "Story of the Year", "The most talented young poet of the year", "The most talented reader", "The best book lover of the summer", "Independence Hymn" More than 10 contests have been organized, which are planned to cover more than 100,000 students.
By the Youth Physical Culture and Sports Society of Uzbekistan:
Under the slogan "5 initiatives - with sports" will be organized streetball competitions, under the slogan "Wrestling - our national pride" will be the championship in wrestling, "Cheerful Starts" sports competitions.
The activities of 217 Barkamol Avlod children's schools and 13 Children's Libraries are being implemented on the basis of a separate plan.
In particular, 78-hour curricula have been developed for Barkamol Avlod children's schools during the season to organize the process of extracurricular education for children using innovative methods in 7 areas and 65 clubs.
In particular, in the field of handicrafts and handicrafts ("Young confectioner", "Quilling", "Sewing", "Small plastic", "Young carpenter", "Wood carving", "Pottery", "Oriental miniature", "Soft" toys ”,“ Bead decoration ”,“ Knitting ”,“ Embroidery ”,“ Young cook ”,“ Young confectioner ”) In the field of physical culture and sports (“ Chess and checkers ”,“ Rhythmic gymnastics ”,“ Badminton ”,“ Table ” tennis ”) in the field of culture and art (“ Fine arts ”,“ Costume design ”,“ World dances ”,“ National dance ”,“ Stained glass ”,“ Puppet theater ”,“ Directing, journalism and public speaking ”,“ Journey to the world of theater ” ), In the field of engineering, design and modeling ("Automodel", "Rubik's Cube", "Aviamodel", "Radio engineering, electronics and communication", "Robotics and design", "Computer engineer", "Young amateur", "Young architect" ”,“ Young film and video amateur ”,“ Photo and computer designer ”,“ Computer laboratory ”,“ Computer design and graphics ”,“ Young programmer, Ssratch, Python ”) Higher education institutions and in the field of preparation for the book ("Physics", "Biology", "Chemistry", "mental arithmetic") in the field of tourism and ecology ("Cycling and hiking", "Young ecologist and naturalist", "Family nurse", "Floristics and" fauna ”,“ Carving ”,“ Landscape design ”,“ Ecodesign and interior ”,“ Environmental engineer ”) in the field of foreign languages ​​(“ English ”and“ Russian ”).
In addition, in order to organize meaningful leisure time for children in the summer and to share a good mood with them, in June-August this year, Barkamol Avlod children's schools will hold competitions under the motto "Holiday with __ BARKAMOL".
Based on this,
June has been declared the month of culture and art, July the month of physical culture and sports, and August the month of engineering, design and modeling.
The holiday is organized under the motto "With BARKAMOL"
In order to further increase the interest of students in the clubs identified in the competitions and contests, it is planned to organize round tables, trainings, workshops and competitions with the participation of professionals.
For information: Today, there are 217 "Barkamol Avlod" children's schools in the public education system, in which more than 260 thousand students are involved in the existing 9033 clubs.