Joriy yil 2 iyun kuni Xalq taʼlimi vazirligida Toshkent viloyati tuman va shahar xalq taʼlimi bo‘limi mudirlari bilan o‘quv yili yakunlari hamda 2022 yil yakuniga qadar tizimda amalga oshiriladigan vazifalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda bugungi kunda Toshkent viloyatining imkoniyati va salohiyatidan taʼlim sohasida foydalanishda sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani, xususan, taʼlim sifati va maktabdagi maʼnaviy muhit milliy reytinglarda viloyat respublikada eng so‘nggi o‘rinlarni qayd etayotganligi achinarli ekanligi qayd etildi.
Tuman mudirlariga ularning shu hudud maktablarining maʼnaviy-maʼrifiy muhiti, o‘quvchilar, pedagoglar jamoasiga maʼsul ekanliklari, ular tomonidan maktab dahlsizligini taʼminlagan holda taʼlim muassasani turli bosimlardan himoya qilishlari zarurligi aytildi.
Viloyat xalq taʼlimi bo‘limi rahbarlariga ushbu hudud hokimi bilan birgalikda maktablarga ko‘proq eʼtibor qaratilishi, hokimlarning taʼlimga munosabatini o‘zgartirish hudud xalq taʼlimi rahbarlariga bevosita bog‘liqligi hamda bu borada ishlarni jadallashtirish zarurati tushuntirildi.
Uchrashuvda shuningdek, 132 ta maktab zamonaviy kompyuter-texnikasi, 344 ta komplekt partalar bilan taʼminlanishi lozimligiga qaramay ahvol hali hamon o‘nglanmayotganligi, viloyatda mavjud 121 ta taʼlim sifati past bo‘lgan maktablarga yangicha yondoshuv bilan eʼtibor qaratish zarurligi taʼkidlandi.
13.jpg
Hududdagi taʼlim darajasi yuqori maktablarning direktorlarini rotatsiya qilish orqali taʼlim sifati past maktablarni ko‘tarish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklifi bildirildi.

THE QUALITY OF EDUCATION IN SCHOOLS IN THE TASHKENT REGION WAS CRITICALLY AND ANALYTICAL DISCUSSED
On June 2, the Ministry of Public Education discussed with the heads of district and city departments of public education of Tashkent region the results of the academic year and the tasks to be implemented in the system until the end of 2022.
At the meeting, it was noted that the use of the opportunities and potential of Tashkent region in the field of education is slow, in particular, the quality of education and the spiritual environment at school, the region ranks last in the national rankings.
District principals were told that they were responsible for the spiritual and educational environment of schools in the area, the community of students and teachers, and that they should protect the educational institution from various pressures while ensuring the inviolability of the school.
The heads of the regional department of public education together with the governor of the region were explained that more attention should be paid to schools, the change of attitude of governors to education is directly related to the heads of public education in the region and the need to accelerate work.
The meeting also noted that despite the fact that 132 schools should be provided with modern computer equipment, 344 sets of desks, the situation is still not improving, and 121 schools in the region with low quality of education need to be addressed with a new approach.
13.jpgIt was suggested to consider the possibility of raising low-quality schools by rotating the principals of high-level schools in the region.