"YORK PRESS" NASHRIYOTI BILAN SHARTNOMA IMZOLANDI
Britaniyada bo‘lib o‘tayotgan Butunjahon taʼlim forumi doirasida Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxodjayev "York Press" nashriyoti bilan hamkorlik bo‘yicha shartnoma imzoladi.
Avval xabar berganimizdek, Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari "York Press" nashriyoti mutaxassislari bilan xalqaro miqyosda tan olingan zamonaviy darsliklarni yaratish, ularni O‘zbekistonga moslashtirish kabi masalalarni muhokama qilgan edi.
Shartnomaga asosan, "York Press" nashriyoti aniq va tabiiy fanlarga oid eng yetakchi darsliklarni Xalq taʼlimi vazirligiga taqdim etib borishi belgilandi.
Shuningdek, "York Press" nashriyoti Xalq taʼlimi vazirligiga  biznes tadbirkorlik va sog‘lom turmush tarzini yuritish bo‘yicha maktab yoshidagi bolalarga to‘g‘ri keladigan qo‘llanmalarni taqdim etishini bildirdi.
Bundan tashqari, chet tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish uchun "National Geographic Learning" kurslaridan onlayn foydalanish imkoniyati yaratiladi.
photo2022-05-2421-58-40.jpg
Uchrashuv yakunida Xalq taʼlimi vazirligi va "York Press" nashriyoti tomonidan kelgusidagi hamkorlik ishlari hamda darsliklarni yaratishga oid masalalarni ham ko‘rib chiqilishi rejaga kiritildi.

As part of the World Education Forum in Britain, First Deputy Minister of Public Education Usmon Sharifkhodjaev signed a cooperation agreement with the York Press.
As previously reported, the First Deputy Minister of Public Education discussed with specialists of the York Press the creation of internationally recognized modern textbooks, their adaptation to Uzbekistan.
Under the agreement, the York Press will provide the Ministry of Public Education with the leading textbooks in the exact and natural sciences.
The York Press also said it would provide the Department of Public Education with guidelines for school-age children on entrepreneurship and healthy lifestyles.
In addition, there will be online access to National Geographic Learning courses to improve the skills of foreign language teachers.
At the end of the meeting, the Ministry of Public Education and the York Press will discuss further cooperation and the creation of textbooks.