Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidovning xalq taʼlimi tizimidagi muammolarni aniqlash va kelgusi rejalarni tuzish borasidagi hududlardagi oʻrganish ishlari Xorazmning eng olis hududi boʻlgan Tuproqqalʼada davom etdi.
Tumanning eng chekka Hazorasp qishlogʻida joylashgan 400 oʻringa moʻljallangan 12-umumtaʼlim maktabida bugungi kunda 187 nafar bola tahsil oladi.
photo2021-12-0218-57-58.jpg
Pedagoglar jamoasi bilan suhbatda maktabda mavjud muammolar, fan pedagoglariga mavjud ehtiyojlar xususida soʻz bordi hamda taʼlim sifatini oshirish boʻyicha takliflari tinglandi. Maktab olis hududda joylashgani bois oʻquvchilarni boshqa hudud maktablariga olib borish, oʻquvchilarni kasbga yoʻnaltirish boʻyicha takliflar ilgari surildi.
photo2021-12-0218-58-03.jpg
Oʻquvchilarning zamonaviy taʼlim olishlari uchun esa vazir maktabga  elektron doska va 100 dan ortiq darslardan iborat video-kontent sovgʻa qildi.
A.Avloniy nomidagi ilmiy-tadqiqot instituti direktori Ayubxon Radjiyevga maktab oʻqituvchilarining 7 ta asosiy fandan malaka oshirish kurslarini tashkil qilish, maktabga viloyatning eng mahoratli oʻqituvchilarini jalb qilgan holda oʻqituvchilarning malakasini oshirish topshirildi.

The study of the Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov in the regions to identify problems in the public education system and make future plans continued in Tuprakkal, the most remote area of Khorezm.
Today, 187 children study at the 12th comprehensive school for 400 students in the remote village of Hazarasp.
In the conversation with the teaching staff, the problems of the school, the needs of science teachers were discussed, and suggestions for improving the quality of education were heard. Due to the fact that the school is located in a remote area, proposals were made to take students to schools in other areas, to direct students to the profession.
For the modern education of the students, the Minister presented the school with an electronic board and video content of more than 100 lessons.
Ayubkhon Radjiev, director of the A.Avloni Research Institute, was instructed to organize in-service teacher training courses in 7 basic subjects, to improve the skills of teachers by involving the most skilled teachers in the region.