XALQ TAʼLIMI VAZIRINING OʻQITUVCHI VA OTA-ONALARGA MUROJAATI
Xalq taʼlimi vaziri lavozimiga kirishganimga koʻp fursat oʻtmadi. Davlatimiz rahbari tomonidan yurtimiz kelajagini belgilab beruvchi oʻta masʼuliyatli sohani menga topshirilishi, soʻzsiz juda katta javobgarlikni yukladi.
Taʼkidlash joizki, faoliyatimning ilk kunidanoq tizimda bugungacha amalga oshirilgan va qilinishi lozim boʻlgan ishlar bilan ozmi-koʻpmi tanishdim. Darhaqiqat, qilingan ishlar koʻpligi kabi qilinadigan ishlar ham undan kam emas. Bugun yechimi kechikayotgan har bir muammo ertaga falokatga aylanishiga shak-shubha yoʻq.
Eʼtiborli jihati, lavozimga kirishganimning ilk kunlari xizmat safari bilan Jizzaxga bordim. Joylardagi maktablarga kirdim, holat bilan tanishdim. Viloyat Xalq taʼlimi boshqarmasi boshligʻi Dilfuza Sadriddinovaning aytgan bir gapi menga juda qattiq taʼsir qildi. Afsuski, bugun ayrim ota-onalar orasida farzandlariga:
“Oʻqigin bolam, hech boʻlmasa oʻqituvchi boʻlasan”, deganlari ham uchrayotgan ekan. Bu gap menga juda ogʻir botdi. Bugun bizning oldimizda turgan birinchi galdagi vazifa mana shunday notoʻgʻri qarashni yoʻq qilish!
Bir insonning mustaqil va yetuk shaxs sifatida kamol topishida maktabning roli juda katta. Aynan maktabda insonning “Men” degan tushunchasi shakllanadi. Shuning oʻzi mazkur sohada faoliyat yuritayotgan har bir insonning oldiga ulkan masʼuliyat, yaʼni bir shaxs taqdiri orqali millat, davlat va kelajagimizning taqdiriga javobgarlik yotganini anglatadi.
Buning uchun, avvalo, pedagoglarning, oʻqituvchilik kasbining mavqeini koʻtarishimiz kerak. Toʻgʻri, tan olish kerak, oʻqituvchilarning ham barchasi birdek emas. Fidoyi oʻqituvchilar bor, afsuski bu kasbga adashib yoki ilojsizlikdan kirib qolgan oʻqituvchilar ham bor. Lekin oʻqituvchilik va fidoyilik tushunchalari doimo hamohang boʻlgan. Oʻqituvchi zimmasidagi masʼuliyatni ich-ichidan his qilishi kerak. Kelajagimiz taqdiri oʻqituvchilarimiz qoʻlida.
Inson borki, farzandim, deb yashaydi! Bas, shunday ekan, xalq taʼlimi sohasiga hech birimizning befarq boʻlishga haqqimiz yoʻq! Konimex, Qonlikoʻl, Sherobod, Olot degan chekka hududlarimiz bor. U yerdagi ota-onalar hamda bolalarning kelajakka ishonchini uygʻotish oʻz qoʻlimizda. Ota-ona: “Oʻqib dunyo olib berarmiding, chiq tomorqada ishla” deb emas, “Oʻqi, bilim ol bolam, kelajakda buyuk inson boʻlasan!”, deb yashashi lozim. Muhandis boʻlaman, olim, vazir yoki shifokor boʻlaman, degan bolaning shahdi sinishiga yoʻl qoʻymasligimiz lozim. Oldimizda turgan asosiy vazifa bolaning ham, ota-onaning ham oʻqishga boʻlgan ishtiyoqini oshirish!
Buyuk faylasuf Aristotel shunday degan: “Taʼlimning ildizlari achchiq, lekin mevasi shirin”. Bugungi achchiq mehnatimiz, albatta, kelajakda oʻzining shirin mevasini beradi. Bugun biz xalq taʼlimi tizimidagi 7 million aholi taqdiri orqali butun xalqimiz, vatanimiz kelajagiga taʼsir oʻtkazamiz. Buning javobgarligini har bir sohada faoliyat yuritayotgan inson his qilishi lozim. Har birimiz taʼlim rivoji uchun nima qila olaman, degan oʻy bilan yashasak, maqsadimizga erishamiz. Bugun jamoaning oldiga aynan mana shu vazifani qoʻydim va bu yoʻlda ular men bilan kamarbasta boʻlishlariga ishonaman. Davlatimiz rahbari tomonidan yaratib berilgan imkoniyat va yuksak ishonchni oqlashimiz zarur!
Bugun vazirlik tomonidan Xalq taʼlimi tizimini rivojlantirish boʻyicha kelgusi 5 yillik Milliy dastur ishlab chiqilmoqda. Shu bois men har biringizdan yuqorida aytilgan yoʻnalishlarda, yaʼni oʻqituvchi nufuzi, oʻquvchilarning taʼlim olishga boʻlgan ishtiyoqini oshirish, umuman xalq taʼlimi tizimini rivojlantirish yuzasidan taklif va mulohazalaringizni izohlarda hamda ushbu havoladagi soʻrovnoma orqali kutib qolaman.

Dear teachers, dear parents!
It wasn't long before I became Minister of Public Education. The fact that the head of our state has entrusted me with a very important area that determines the future of our country, has undoubtedly imposed a great responsibility.
It should be noted that from the first day of my work I was more or less acquainted with the work done and to be done in the system. In fact, just as much work has been done, so much has been done. There is no doubt that any problem that is delayed today will turn into a disaster tomorrow.
It is noteworthy that in the first days of my tenure, I went on a business trip to Jizzakh. I went to local schools and got acquainted with the situation. One of the words of Dilfuza Sadriddinova, the head of the regional department of public education, struck me. Unfortunately, among some parents today, their children:
"Study, boy, at least you'll be a teacher," they said. This was very difficult for me. The first task before us today is to eradicate this misconception!
The role of school in the development of a person as an independent and mature person is enormous. It is in school that a person's concept of "I" is formed. This means that everyone working in this field has a great responsibility, that is, responsibility for the fate of our nation, state and future through the fate of one person.
To do this, first of all, we need to raise the status of educators, the teaching profession. Admittedly, not all teachers are the same. There are dedicated teachers, but unfortunately there are also teachers who have lost their way or become helpless. But the concepts of teaching and dedication have always been in sync. The teacher must feel a sense of responsibility. The fate of our future is in the hands of our teachers.
There is a man who lives as my child! Therefore, none of us has the right to be indifferent to public education! We have remote areas such as Konimex, Kanlikul, Sherabad, Alat. It is up to us to instill confidence in the future of parents and children there. Parents should live not by saying, "Would you like to study and earn a living, but work in the garden?" We must not allow a child who claims to be an engineer, a scientist, a minister or a doctor to break his heart. The main task before us is to increase the desire of both children and parents to study!
The great philosopher Aristotle said, "The roots of knowledge are bitter, but the fruit is sweet." Today's hard work will surely bear fruit in the future. Today, through the fate of 7 million people in the public education system, we are influencing the future of our people and our country. The responsibility for this should be felt by everyone working in every field. If each of us lives with the idea of what we can do for the development of education, we will achieve our goal. This is the task I have set for the team today, and I hope that they will be with me along the way. We must justify the opportunity and high confidence created by the head of our state!
Today, the Ministry is developing the next 5-year National Program for the Development of the Public Education System. Therefore, I look forward to your suggestions and comments on the above-mentioned areas, such as the prestige of the teacher, the desire of students to learn, the development of the public education system in general, in the comments and through the survey in this link.