Aktsiya doirasida joriy yilning 10 noyabr, ya'ni o'quv yilining 2-choragining ilk kuni Toshkent shahridagi 255-sonli umumta'lim maktabi hududida "Ziyo dunyosi bog'i"ni yaratish maqsadida ilk ko'chat ekish tadbiri o'tkaziladi. Shuningdek shu kunning o'zida barcha maktablarda "O'zbekiston – yashil makon" mavzusida insholar tanlovi bo'lib o'tadi.
13 noyabr (shanba) kuni umumta'lim maktablarida "maktabni yashil maskanga aylantiramiz" shiori ostida ommaviy daraxt ekish tadbirlari o'tkaziladi. "Mening birinchi niholim" nomi bilan ekilgan daraxtga ramziy ma'noda o'quvchilarning ismi shariflari yozib qo'yiladi.
Aktsiya doirasida "mening daraxtim" mobil ilova dasturi ishlab chiqilib, 9-11-sinf o'quvchilari o'rtasida "Obod maktab" mobil ilova dasturini yaratish bo'yicha tanlov o'tkaziladi.
O'quv yili yakunida "eng obod maktab" nominasiyasi bo'yicha g'olib deb topilgan 14 ta maktab elektron doska bilan taqdirlanadi.
Xalq ta'limi vazirligi so'nggi kunlarda yurtimizda kuzatilgan ob-havodagi o'zgarishlar mazkur aktsiyaning yuksak ahamiyatini ko'rsatganligini inobatga olgan holda barcha soha xodimlari, o'quvchilar, ota-onalar va keng jamoatchilikni ushbu aktsiyada faol ishtirok etishga chaqiradi.

The Ministry of Public Education announces a campaign "Let's turn the school into a green space" in secondary schools in the framework of the "Current 40 Days" on tree planting on the basis of the national project "Green Space" announced in our country.
As part of the campaign, the first tree planting event will be held on November 10, the first day of the second quarter of the school year, to create a "World of Light Garden" on the territory of secondary school No. 255 in Tashkent. Also on the same day, all schools will hold an essay contest on "Uzbekistan - a green space."
On November 13 (Saturday), mass tree planting events will be held in secondary schools under the slogan "Let's turn the school into a green space." A tree planted under the name “My First Sprout” is symbolically inscribed with the names of the students.
As part of the campaign, a mobile application "My Tree" will be developed, and a competition will be held among students of grades 9-11 to create a mobile application "Prosperous School".
At the end of the school year, 14 schools that won in the nomination "The most prosperous school" will be awarded with electronic boards.
The Ministry of Public Education calls on all employees, students, parents and the general public to take an active part in this action, given the recent changes in the weather in our country, which show the high importance of this action.