XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI O‘QITUVCHI TOMONIDAN O‘QUVCHILARGA KUCH ISHLATISH HOLATINI KESKIN QORALAYDI
Surxondaryo viloyati, Bandixon tumanidagi, 4-maktabda sodir bo‘lganligi aytilayotgan o‘quvchiga nisbatan kuch ishlatish aks etgan video yuzasidan.
Bosh prokuratura Matbuot xizmati tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlarga ko‘ra, holat yuzasidan Bandixon tumani IIB tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari boshlandi.
O‘qituvchining xatti-harakatlari yuzasidan xizmat tekshiruvi tayinlandi.
Tekshiruv harakatlari Surxondaryo viloyati prokuraturasi tomonidan alohida nazoratga olingan.
Shu o‘rinda yurtimizdagi barcha pedagoglarga bolaga nisbatan kuch ishlatish mumkin emasligini eslatib o‘tmoqchimiz.
Xalq taʼlimi vazirligi o‘qituvchi tomonidan o‘quvchilarga kuch ishlatish holatini keskin qoralaydi.
Bugungi zamon o‘qituvchilar o‘quvchilar bilan faqat do‘stona munosabat o‘rnatish orqali natijaga erishish mumkinligini taqozo etadi. Har bir o‘quvchi bilan muammoni birgalikda ijobiy hal etish - bugungi kun pedagogining burchi hisoblanadi. Agar do‘stona munosabat orqali natijaga erishishning imkoni bo‘lmasa buni hal etish uchun bolaning ota-onasi yohud uchastka noziri jalb etish to‘g‘ri sanaladi.
Maktabda bunday holatlarning barcha ko‘rinishlarini bartaraf etib, o‘qituvchilarni bosiqlikka va o‘zaro kelishmovchiliklarni tinch yo‘l bilan hal etishga chaqirib qoladi.

According to a video of the alleged use of force against a student at school No. 4 in Bandikhan district, Surkhandarya region.
According to the press service of the Prosecutor General's Office, the Bandikhan district police department has launched an investigation into the incident.
A service inspection was ordered on the teacher's behavior.
The investigation is being monitored by the Surkhandarya regional prosecutor's office.
In this regard, we would like to remind all educators in our country that it is impossible to use force against a child.
The Ministry of Public Education strongly condemns the use of force against students by teachers.
Today’s teachers demand that results can only be achieved by building a friendly relationship with students. It is the duty of today's educator to solve the problem together with each student in a positive way. If it is not possible to achieve a result through a friendly relationship, it is advisable to involve the child’s parent or precinct supervisor to resolve it.
Eliminating all manifestations of such situations in the school will call on teachers to calm down and resolve disagreements peacefully.