XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI BIR QATOR XALQARO MOLIYA TASHKILOTLARI BILAN DAVLAT-XUSUSIY SHERIKLIK YOʻNALISHIDA HAMKORLIK QILISHGA KELISHIB OLDI
30-sentabr 2021-yil
Joriy yilning 29-30-sentyabr kunlari Toshkent shahrida oʻtkazilayotgan Oʻzbekiston iqtisodiy forumi doirasida Xalq taʼlimi vazirligi Xalqaro moliya korporatsiyasi va Yevropa rivojlanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlik yuzasidan oʻzaro kelishuvlarga erishdi.
Jumladan, Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan davlat-xususiy sheriklik asosida yangi davlat umumtaʼlim maktablarini tashkil etish yuzasidan moliyaviy maslahat koʻrsatish yuzasidan kelishuvga erishildi
Yevropa rivojlanish va taraqqiyot banki bilan davlat-xususiy sheriklik asosida yangi davlat umumtaʼlim maktablarini tashkil etish hamda mavjud umumtaʼlim maktablari infratuzilmalarini yaxshilash yuzasidan memorandumlar imzolandi.
Hamkorlik doirasida respublika hududlarida bosqichma-bosqich davlat-xususiy sheriklik asosida yangi davlat umumtaʼlim maktablari faoliyatini yoʻlga qoʻyilishi, ularga xususiy sheriklar tomonidan xizmat koʻrsatilishi va taʼmirlanishi hamda bugungi kunda faoliyat yuritayotgan davlat umumtaʼlim maktablarini rekonstruksiya qilish, qoʻshimcha binolar qurish va taʼmirlash ishlari amalga oshirilishi rejalashtirilgan.

Within the framework of the Economic Forum of Uzbekistan to be held in Tashkent on 29-30 September this year, the Ministry of Public Education reached mutual agreements on cooperation with the International Finance Corporation and the European Bank for Reconstruction and Development.
In particular, an agreement was reached with the International Finance Corporation to provide financial advice on the establishment of new public schools on the basis of public-private partnership.
Memorandums were signed with the European Bank for Reconstruction and Development on the establishment of public-private partnerships to establish new public secondary schools and improve the infrastructure of existing secondary schools.
Within the framework of the cooperation, it is planned to gradually establish new public secondary schools in the regions of the country on the basis of public-private partnership, service and repair them by private partners, as well as reconstruct existing public secondary schools, build and repair additional buildings.