Mamlakatimiz kelajagi - oʻsib kelayotgan yosh avlod taʼlim-tarbiyasi uchun barcha shart-sharoitlar va imkoniyatlar yaratish davlat siyosatining ustuvor vazifalardan biridir. Ayniqsa, alohida eʼtiborga muhtoj boʻlgan bolalarning taʼlimi va ijtimoiy himoyasi muhim ahamiyatga ega soha sanaladi.
Baʼzi sabablarga koʻra rivojlanishida muammolari bor bolalarning umumiy yoki ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalarida taʼlim va tarbiya olishlari, ijtimoiylashuvi va jamiyat hayotiga integratsiyalashuvi doimiy davlat eʼtiboridagi masalalardir.
Hukumatimizning qator qonun hujjatlarida jamiyatimizning bir boʻlagi boʻlgan alohida yordamga muhtoj bolalarni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash, ularga taʼlim-tarbiya berish, sogʻlom bolalar qatoridan oʻrin olib oʻz qobiliyati, imkoniyatlarini koʻrsata olishga, maʼnaviy komil topishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilab berilgan.
Jumladan, bugungi kun talablari asosida inklyuziv taʼlimni joriy etishning huquqiy asoslarini yaratish maqsadida yangi tahriridagi Oʻzbekiston Respublikasining “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qonuniga inklyuziv taʼlim tushunchasi kiritildi.
Oʻzbekistonda inklyuziv taʼlimni rivojlantirish, alohida taʼlim ehtiyojlari boʻlgan bolalarga taʼlim-tarbiya berish tizimini takomillashtirish hamda ularga koʻrsatiladigan taʼlim xizmatlari sifatini yaxshilash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Alohida taʼlim ehtiyojlari boʻlgan bolalarga taʼlim-tarbiya berish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Qaror bilan 2020-2025-yillarda xalq taʼlimi tizimida inklyuziv taʼlimni rivojlantirish konsepsiyasi hamda 2020-2025-yillarda xalq taʼlimi tizimida inklyuziv taʼlimni rivojlantirish konsepsiyasini 2020-2021-yillarda amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” tasdiqlandi.
2021/2022 oʻquv yilida tajriba-sinov tariqasida shaharlarda hamda Toshkent shahrining tumanlarida joylashgan bittadan umumtaʼlim maktablarida jami 42 ta umumiy oʻrta taʼlim maktablarida inklyuziv taʼlim tizimi joriy qilindi. Ushbu maktablarning inklyuziv sinflariga 76 nafar oʻquvchi qabul qilindi.
Oʻquvchilarni kasb-hunarga yoʻnaltirish va psixologik-pedagogik respublika tashxis markazida Inklyuziv taʼlim laboratoriyasi tashkil etildi. Inklyuziv taʼlim laboratoriyasi tomonidan rahbar xodimlar, psixologlar va oʻqituvchilar uchun “Inklyuziv taʼlimning sifat va samaradorligini aniqlash mezonlari”, “Alohida ehtiyojlari boʻlgan bolalarga inklyuziv sharoitda taʼlim-tarbiya berishda innovatsion texnologiyalarni qoʻllash” nomli metodik qoʻllanmalar hamda inklyuziv sinflar uchun 17 nomda, korreksion 1-sinflar uchun 28 nomda adaptiv dasturlar, inklyuziv sinflarda korreksiya ishlarini olib borish boʻyicha “Eshitamiz, koʻramiz, chiroyli gapiramiz” nomli oʻquv qoʻllanma ishlab chiqildi.
Hukumatimiz tomonidan rivojlanishida turli nuqsonlari boʻlgan hamda davolanish va sogʻlomlashtirishga muhtoj boʻlgan bolalarning ijtimoiy kafolatlarini taʼminlovchi saʼy-harakatlar, korreksion va reabilitatsion ishlar natijasida imkoniyati cheklangan bolalarni inklyuziv taʼlim shaklida umumiy oʻrta taʼlim maktablariga qaytarilishi oshadi, degan umiddamiz.

The future of our country - one of the priorities of state policy is to create all the conditions and opportunities for the education of the younger generation. The education and social protection of children with special needs is an important area.
The education, socialization and integration of children with developmental disabilities in general or specialized educational institutions into public life is a matter of constant state concern.
A number of laws of our government set out measures to provide social support to children in need of special assistance, education, to be among the healthy children, to show their abilities and potential, to find spiritual maturity.
In particular, in order to create a legal framework for the introduction of inclusive education on the basis of today's requirements, the concept of inclusive education was introduced in the new version of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education".
In order to develop inclusive education in Uzbekistan, improve the system of education for children with special educational needs and improve the quality of educational services provided to them, the President of the Republic of Uzbekistan adopted a resolution "On measures to further improve the system of education for children with special educational needs."
The resolution approved the Concept of Development of Inclusive Education in the Public Education System for 2020-2025 and the Roadmap for the implementation of the Concept for the Development of Inclusive Education in the Public Education System for 2020-2025.
In the 2021/2022 academic year, an inclusive education system was introduced as a pilot project in a total of 42 general secondary schools in cities and districts of Tashkent. 76 students were admitted to the inclusive classes of these schools.
The Laboratory of Inclusive Education has been established at the Republican Center for Vocational Orientation and Psychological and Pedagogical Diagnosis. The Inclusive Education Laboratory has guidelines for managers, psychologists and teachers on "Criteria for determining the quality and effectiveness of inclusive education", "Application of innovative technologies in inclusive education of children with special needs" and 17 titles for inclusive classes, correctional 1st grades. 28 titles of adaptive programs, a textbook "We hear, we see, we speak beautifully" on correctional work in inclusive classes have been developed.
We hope that as a result of our government's efforts to provide social security, correction and rehabilitation for children with various disabilities and in need of treatment and rehabilitation, the return of children with disabilities to general secondary schools in the form of inclusive education will increase.