XALQ TAʼLIMI VAZIRI QORAQALPOGʻISTONLIK YAXSHI NATIJA KOʻRSATGAN MAKTAB JAMOALARI VA PEDAGOGLARI BILAN HUDUDDA TAʼLIM SIFATINI KOʻTARISH MASALALARINI MUHOKAMA QILDI
14-sentabr 2021-yil
Bugun, 14-sentyabr kuni Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov va Qoraqalpogʻiston Respublikasi Xalq taʼlimi vaziri Rustem Reimovlar boshchiligida ZOOM platformasi orqali yigʻilish boʻlib oʻtdi.
photo2021-09-1413-48-10-2.jpg
Unda vazirlikning xodimlari, tuman(shahar) xalq taʼlimi boʻlimi mudirlari va maktab direktorlari ishtirok etdi. Maʼlumki, 2019-2020 oʻquv yilining III choragidan boshlab, umumiy oʻrta taʼlim maktablarida variativ oʻquv rejalar tajriba-sinovdan oʻtkazildi. Variativ oʻquv rejalarini joriy qilishdan maqsad oʻquvchilarning oʻzlari qiziqqan fanlarni chuqur oʻrganishiga sharoit yaratish, maktab bitiruvchilarining oliy oʻquv yurtiga kirish imtihoniga tayyorgarlik koʻrishini taʼminlash va yuqori sinflarda oʻquv jarayonini kasblarga yoʻnaltirilgan holda tashkil etishdan iborat.
photo2021-09-1413-48-11.jpg
Taʼkidlash joizki, joriy yili Qoraqalpogʻiston Respublikasi Amudaryo tumanidagi 56-sonli umumtaʼlim maktabining variativ sinf bitiruvchilari 100 foiz oliy taʼlim muassasalariga qabul qilindi. Sherzod Shermatov yigʻilishda ushbu yaxshi natija koʻrsatgan maktab direktorlari va ularning oʻqituvchilari bilan suhbatlashdi va ularning ushbu muvaffaqiyatga erishishda nimalarga eʼtibor bergani bilan qiziqdi.
photo2021-09-1413-50-57.jpg
Bundan tashqari uchrashuv davomida bitiruvchilarining oliy taʼlim muassasalariga kirish koʻrsatkichi past boʻlgan maktablarga oʻz tavsiyalarini berdi.

Today, September 14, a meeting was held on the ZOOM platform under the chairmanship of the Minister of Public Education Sherzod Shermatov and the Minister of Public Education of the Republic of Karakalpakstan Rustem Reimov.
It was attended by employees of the ministry, heads of district (city) public education departments and school principals. It is known that starting from the III quarter of the 2019-2020 academic year, varied curricula have been piloted in general secondary schools. The purpose of the introduction of alternative curricula is to create conditions for students to study in depth the subjects they are interested in, to ensure the preparation of graduates for the entrance exam to higher education and to organize the educational process in the upper grades in a career-oriented manner.
It should be noted that this year, 100% of graduates of secondary school No. 56 in Amudarya district of the Republic of Karakalpakstan were admitted to higher education institutions. At the meeting, Sherzod Shermatov spoke with the school principals and their teachers, who have shown good results, and asked what they have focused on in achieving this success.
In addition, during the meeting, he gave his recommendations to schools where graduates have low access to higher education.