RESPUBLIKAMIZDAGI 86 TA TAʼLIM MUASSASALARIDA ALOHIDA TAʼLIMGA EHTIYOJI BO‘LGAN 28159 NAFAR O‘QUVCHI TAʼLIM OLADI
13-aprel 2022-yil
Aytish joizki, bugungi kunda Respublikamizda 86 ta, jumladan, 4 ta tayanch harakati shikastlangan va nutqida nuqsoni bor, 14 ta ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi, 18 ta kar va zaif eshituvchi va 50 ta aqli zaif bolalar uchun ixtisoslashtirilgan hamda 22 ta sanatoriy shaklidagi taʼlim muassasalari faoliyat yuritib, ularda 28 159 nafar o‘quvchi taʼlim va tarbiya oladi. Shuningdek, ushbu muassasalar tomonidan 8668 nafar nogiron bolalarga uyda yakka tartibda taʼlim beriladi.
Jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar taʼlimini tashkil etishda ularga yetarli darajada shart-sharoitlar yaratish maqsadida quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Jumladan:
I. Taʼlim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha:
- 2021 yilda taʼlim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun davlat byudjeti va homiylar hisobidan jami 101,2 mlrd. so‘m mablag‘ ajratildi;
- 2018-2021 yillarda 9 ta taʼlim muassasasida davlat byudjeti hisobidan 28,9 mlrd. so‘mlik qurilish-taʼmirlash ishlari amalga oshirildi;
- “Zamin” xalqaro jamoat fondi yordamida kar va zaif eshituvchi bolalar uchun taʼlim muassasalarida zamonaviy kompyuter sinf xonalari tashkil etildi, robotexnika jihozlari va o‘quv qo‘llanmalari yetkazildi;
- 11 ta kar va zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari eshitish uchun maxsus texnik jihozlar bilan jihozlandi;
- 2000 nafar kar va zaif eshituvchi bolalarga “Zamin” xalqaro jamoat fondi ko‘magida eshitish moslamalari o‘rnatildi;
- Toshkent shahridagi ko‘zi ojiz bolalar maktab-internatida kompyuter markazi faoliyati yo‘lga qo‘yildi;
- 14 ta ko‘zi ojiz bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari 3 ming dona maxsus jihozlar (grifel va pribor) bilan taʼminlandi;
- barcha muassasalar yuqori tezlikdagi optik tolali internet bilan taʼminlandi.
Xo‘sh bugungi kunda imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalarida taʼlim sifatini yaxshilash borasida qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
-  2021/2022 o‘quv yilini o‘zida 214 nafar kasalligi yengil darajadagi o‘quvchilar inklyuziv taʼlimga jalb qilinib, umumtaʼlim maktablariga joylashtirildi. Bugungi kunda inklyuziv taʼlimga qamrab olingan o‘quvchilarning umumiy soni 808 nafarni tashkil qilmoqda.
- joriy o‘quv yilidan boshlab tajriba-sinov tariqasida shaharlarda hamda Toshkent shahrining tumanlarida joylashgan bittadan umumtaʼlim maktablarida inklyuziv taʼlim tizimi joriy qilindi;
- imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari o‘quvchilari uchun 360 nomda 324,5 ming nusxa darsliklar chop etildi;
- o‘quv reja va dasturlar optimallashtirilib, o‘rtacha 12 foizga qisqartirildi;
- uyda yakka tartibda taʼlim oluvchi o‘quvchilar uchun jami 11 664 dona o‘quv qurollari yetkazildi.
- o‘quv jarayonini raqamlashtirish, qog‘ozbozlikni kamaytirish maqsadida taʼlim muassasalari raqamli taʼlim (elektron jurnal) platformasiga o‘tkazilgan.
Alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘rgatish maqsadida amalga oshirilgan ishlarga to‘xtalib o‘tadigan bo‘lsak.
Bugungi kunda yuqoridagi turdagi barcha o‘quv muassasalari tomonidan o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘rgatish maqsadida tikuvchilik, duradgorchilik, pazandachilik, hunarmandchilik to‘garaklari mavjud bo‘lib, ular barcha zaruriy jihozlar bilan taʼminlangan;

It should be noted that today in the country there are 86 cases, including 4 cases of impaired mobility and speech defects, 14 cases of blind and visually impaired, 18 cases of deaf and hard of hearing and 50 cases of mental retardation and 22 cases of dementia. There are sanatorium-type educational institutions with 28,159 students. These institutions also provide individual home-based education to 8,668 children with disabilities.
The following measures have been taken to create adequate conditions for the education of children with physical or mental disabilities.
Including:
I. On strengthening the material and technical base of educational institutions:
- In 2021, a total of 101.2 billion soums will be allocated from the state budget and sponsors to strengthen the material and technical base of educational institutions. soums were allocated;
- In 2018-2021, 28.9 billion soums will be allocated from the state budget in 9 educational institutions. soums worth of construction and repair works were carried out;
- With the help of the Zamin International Public Foundation, modern computer classrooms, robotics equipment and textbooks were provided in educational institutions for deaf and hard of hearing children;
- Specialized boarding schools for 11 deaf and hard of hearing children are equipped with special hearing aids;
- 2000 deaf and hard of hearing children were provided with hearing aids with the support of the International Public Foundation "Zamin";
- A computer center has been set up at a boarding school for blind children in Tashkent;
- 14 specialized educational institutions for blind children were provided with 3,000 pieces of special equipment (pencils and instruments);
- All institutions are provided with high-speed fiber-optic Internet.
So what is being done today to improve the quality of education in specialized educational institutions for children with disabilities?
- In the 2021/2022 academic year alone, 214 students with mild illnesses were involved in inclusive education and placed in secondary schools. Today, the total number of students enrolled in inclusive education is 808.
- Starting from the current academic year, an inclusive education system has been introduced as a pilot project in one of the secondary schools located in cities and districts of Tashkent;
- 324.5 thousand copies of textbooks in 360 titles were published for students of specialized educational institutions for children with disabilities;
- Curricula and programs have been optimized and reduced by an average of 12%;
- A total of 11,664 teaching aids were delivered to home-schooled students.
- In order to digitize the educational process, to reduce paperwork, educational institutions have been transferred to the platform of digital education (electronic journal).
Let's take a look at the work that has been done to provide vocational training to students with special educational needs.
Today, all of the above types of educational institutions have sewing, carpentry, cooking, and craft clubs to train students in the profession, and they are equipped with all the necessary equipment;
- Out of 6,348 graduates in 2018-2021, 380 were admitted to vocational schools, 9 to academic lyceums, 62 to colleges, 23 to technical colleges, and 240 to higher education institutions.