14-maktab Xiva tumanidagi Juryon qishlog‘idagi Arvik mahallasida joylashgan bo‘lib, 1984 yilda 624 o‘rinli zamonaviy loyihada qurilgan.
Maktab O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 1-martdagi 193-qaroriga asosan tabiiy gaz quvuridan uzilgan va ko‘mir bilan isitish tizimiga o‘tkazilgan.
Bugungi kunda maktab 20 ta golland pechlari yordamida isitiladi. Buning uchun maktabga 42.5 tonna briket ko‘mir va 14.9 tonna ko‘mir zaxira qilib davlat tomonidan berilgan.
Maktabga gaz quvuri tortib kelish hamda ulashni bugungi kunda hech qanday imkoni va zarurati yo‘qligini, bu masalada o‘quvchilardan pul yig‘ilmaganligini ma’lum qilamiz.
Viloyat xalq ta’limi boshqarmasining Ishchi guruhi tomonidan maktabning issiqlik darajasi o‘rganilganda talab darajasida ekanligi aniqlandi, o‘quvchilar va maktab pedagogika jamoasidan e’tirozlar bo‘lmadi.

INFORMATION OF THE DEPARTMENT OF PUBLIC EDUCATION OF THE KHOREZM REGION
Khorezm, published on social networks on December 2 of this year – “the article of the Constitution on free education has not been canceled?! Department of Public Education of the Khorezm region on appeal
RADDIA
School No. 14 is located in the Arvik microdistrict of the village of Zhuren of the Khiva district and was built in 1984 according to a modern project for 624 places.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 193 dated March 1, 2015, the school was disconnected from the gas pipeline and switched to coal heating.
Today, the school is heated with 20 Dutch ovens. For this purpose, the state allocated 42.5 tons of coal briquettes and 14.9 tons of charcoal to the school.
We inform you that today there is no possibility and need for laying and connecting a gas pipeline to the school, money is not collected from students in this matter.
The working group of the regional Department of Public Education found that when studying the level of heat in the school, it is at the required level, there were no objections from the students and the teaching staff of the school.